Mahkumların Tahliye Hazırlıkları Başladı (Yasa Resmi Gazetede Yayınlandı mı?)

İnfaz paketi düzenlemesi TBMM görüşülen maddeleri tamamladı. af yasası Meclis’ten geçti. infaz düzenlediği konusu araştırılırken kimleri kapsamıyor ve tahliyeler ne zaman olacak? şeklinde merak ediliyor.

Kapsam 14.04.2020, 20:04 14.04.2020, 21:28
Mahkumların Tahliye Hazırlıkları Başladı (Yasa Resmi Gazetede Yayınlandı mı?)

Ceza İnfaz Yasa paketi TBMM'den geçti. Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından tahliye işlemlerinin başlayacağı belirtildi. Peki bu af yasasından kimler yararlanacak? Uzun zamandır beklenen infaz yasası ile kaç mahkum evine, sevdiklerine kavuşacak? Korona Virüs dolayısıyla bir an önce yasanın çıkması için hızlandırılmış bir süreç yaşanmıştı.

Cezaevlerinden Af kapsamından yararlanma ihtimali bulunan mahkumlar tahliye hazırlıklarına başladı. TBMM görüşülen maddeleri tamamlanarak af yasası Meclis’ten geçti. Yasadan 90-110 bin kişi yararlanacak. Yasaya göre cezanın infazında yarı oranında indirime gidilirken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yılını, müebbet hapis cezası alanlar 24 yılını diğer mahkumlar da cezalarının yarısını geçirdikten sonra tahliye olacağı belirtiliyor. Düzenlemenin kısa süre içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Uzun zamandır gündemden düşmeyen af yasası binlerce hükümlünün yüzünü güldürecek. Cezaevinde yatan mahkumlar cezaevlerinde tahliye hazırlıklarına başlarken ve mahkumların yakınları yakınlarıyla kucaklaşmanın sevincini yaşıyor.

Yasadan yararlanamayacak olanlar şöyle;

Kasten öldürme, Cinsel suçlar, Kadına karşı suçlar, Uyuşturucu imalatı ve ticareti, Terör suçları, MİT kanununa ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar kapsam dışı bırakıldı.

Denetimli serbestlik süreleri 1 kereliğe mahsus 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı.

CEZAEVİNDEN TAHLİYELER NE ZAMAN?

İnfaz veya Af yasası olarak anılan paketin  Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte kısa süre içerisinde cezevlerindeki çalışmalar tamamlanacak. Tahliyelerin ne zaman gerçekleştirileceği ile ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor 10 günü bulacağı belirtiliyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)