Medyum Nedir?

Medyumluk son zamanların neredeyse modası haline geldi. Peki medyum nedir? kimler medyumdur? medyum çeşitleri nedir ? Medyumlar nasıl bilgi verirler?

Kapsam 25.01.2021, 21:58 25.01.2021, 22:51
Medyum Nedir?

Medyumların ne olduğu, kim olduğu ve özel bir yetenekleri olup olmadığı şeklinde hep merak edilmiştir. Peki, medyumların diğer insanlardan daha üstün bir yetenekleri mi vardır, gaipten haber mi alıyorlar? Medyum nedir, ne demektir?

MEDYUM NEDİR?

Türkçeye Fransızcadan geçen medyum sözcüğü köken olarak aracı sözcüğüne dayanır. Medyum, ruhlar alemi ile iletişime geçen ölüler ile iletişim kuran kişidir. İnsanların hepsinde 6. his vardır ama bunu kullanmak ve yönlendirmek herkesin yapmayı bilmediği bir konudur. Medyumlar ise 6. hislerini kullanabilen kişilerdir.

veya normal duyulardan gizlenmiş bilgileri duyusal olmayan algılama yeteneğine sahip olduğunu iddia eden veya başkaları tarafından bu tür yeteneklere sahip olduğu söylenen kişidir.

Medyumluk ruh bilimcilerine göre gelecekten haber almak anlamına gelmez. Medyumlar ruhlar alemine ile iletişime geçmek için zaman, mekan, obje, su ve tarot kartları gibi şeylere ihtiyaç duymadan canlılar ve ölüler ile iletişim kurar. Bu iletişim bilinçli olurken bazen de tamamen bilinçsiz gerçekleşir.

ZİHİNSEL MEDYUMLUK

Dünyadaki varlığını bedenini terk etmiş ruhlarla iletişim kuran ve aldığı bilgileri farklı yollarla dünyaya yansıtan psişik olarak duyarlı kimselere zihinsel medyum denir.

FİZİKSEL MEDYUMLUK

Fiziksel medyumluk telekinezi materyalizasyon gibi paranormalfenomenleri kapsar. Ruhsal anlamda hiçbir irtibata geçmeden paranormalfenomenler ortaya koyabilme yeteneğine sahip kimselerdir.

Fiziksel medyumlar seans şeklinde insanlarla birlikte olurlar. Karanlık bir odaya yuvarlak bir şekilde sandalyelerde otururlar. Medyum kişi odada bulunan dolap tarzı bir yere girer ve elleri ayakları sandalyeye bağlı bir şekilde oturur. Elleri ve ayaklarının bağlanmasının sebebi ileriki zamanlarda görecekleri karşısında medyum kişinin yaptığının iddia edilmemesidir. Odadaki insanlar hafif titreşimli şarkılar söyleyerek medyuma yardım ederler. Çoğu zaman medyumlar bu seanslarda görsel anlamda şeyler gösterirler. Ruhlar hareket eden cisimler hatta bazen yerden havalanan medyumu görürler.

MEDYUMLAR NASIL BİLGİ AKTARIMI YAPAR?

Medyumlar çeşitli yollarla gördükleri bilgileri aktarırlar.

ALTINCI HİSLERİNİ KULLANARAK BİLGİ AKTARIRLAR

Medyumların, tamamen hislerine dayanarak bilgi aktardıkları söylenir. Karşılarındaki kişiyi dinledikten sonra konuya dikkat kasilip, daha sonra içlerine dönerek ve içlerinden gelen sesi dinleyerek sanki karşısındaki insanı dinliyor gibi iç seslerini dinladikleri ve sesten aldıkları bilgiler ve kendi deneyimleri ile karşısındaki dinleyiciye aktarım yaptıkları iddia edilmektedir.

KULAĞA GELEN SESLER İLE BİLGİ AKTARIRLAR

Bazı medyumlar yanlarında bir insan konuşuyormuş gibi dikkat kesilirler ve onu dinlerler.

TIRNAĞA BAKARAK BİLGİ AKTARIRLAR

Çok fazla kullanılmayan ve yanıltıcı sonuçlar doğuran bir yöntem olarak bilinir. Medyum kişinin başparmağının tırnağına bakar ve orada sanki bir televizyon izler gibi gördüklerini karşısındaki insana iletir. 

İSLAM DİNİNDE MEDYUM

Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede islamın medyum'a nasıl baktığını şu ifadelerle açıklar: "Kahin, falcı, cinci, bakıcı, medyum diye anılan kimselerin cinlerden geleceğe dair haber aldıklarını ileri sürmeleri sadece bir iddiadan ibarettir ve bu yüzden Hz. Peygamber, kahine veya medyuma gitmeyi de, onların sözlerini tasdik etmeyi de yasaklamıştır."  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)