Alexa
banner314

Mehmet Albayrak: Kadir Gecesinin Önemi

İnsanların dünya ve ahrette mutlu olmanın yollarını gösteren ve insanlığı karanlıktan aydınlığa kavuşturan dinimizin Yüce kitabı Kur’an, bu gecede inmeye başlamıştır.

Mehmet Albayrak: Kadir Gecesinin Önemi
banner327

30 Ocak 2017 Pazartesi günü vefat eden Mehmet Albayrak hocamızın kapsamhaber'de yayınlanan bir çok makalesi bulunmaktadır. Kapsamhaber yazarı Mehmet Albayrak'ın "Allah katında Din İslamdır" adında bir kitabı bulunmaktadır. öğrendiklerini öğretme arzusuyla yanıp tutuşan değerli  büyüğümüz Mehmet Albayrak Hocamıza Allah'tan Rahmet diliyoruz. Ülkücülerin her zaman yanında olan Mehmet Albayrak'ıtan Allah razı olsun. bizlere bıraktığı ve ebediyete kadar kalacak eserleri okundukça hanesine yazılacaktır. Bu gece Kadir gecesi olması hasebiyle bu gecenin önemiyle ilgili bir makalesini yayınlayarak aynı zamanda onu hatırlamayı uygun gördük.

KADİR GECESİ

Sevgili kardeşlerim! 

İnsanların dünya ve ahrette mutlu olmanın yollarını gösteren ve insanlığı karanlıktan aydınlığa kavuşturan dinimizin Yüce kitabı Kur’an, bu gecede inmeye başlamıştır. Bu bağlamda Kur’anda Kadir gecesinin şerefli ve müstesna bir gece olduğu ayrı bir süre ile haber verilmiştir. “Biz onu- Kur’anı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.  O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar,” (Kadir süresi) Yüce Rabbimiz, inanan kullarına merhamet dolayısıyla, bazı gece, gün ve aylara kıymet vermiş, onlarda yapılan namaz, oruç ve tövbe- istiğfar gibi ibadetlere verilen sevabın çok daha üstün olduğu müjdelenmiştir. Bu müjdeyi fırsat bilen her Müslüman, bilenler Kur’an okumalı, bilmeyenler namaz sürelerini tekrarlayarak geçmişlerinin ruhuna hediye etmelidir. Beş vakit ibadeti yanında, kaza ve nafile namaz kılmalı, dua ve tövbe etmeli, düşkünlere yardımda bulunmalı, aile efradı için hayır duada bulunmalıdır.

Milletimizin birlik bütünlüğü için dil dökmeli, başta Filistin ve tüm Müslümanların kurtuluşu için, içten Rabbimize yalvarmalıdır. Özellikle de Rabbimizi “LAİLAHAİLLELLEH”,kelime-i tevhidiyle çokça anmalı ve Sevgili Peygamberimize ise, “Allahümmesalli ala Muhammet” diyerek salat selam gönderilmelidir. Sevgili kardeşlerim! Ayrıca bu gece ile ilgili Şanlı Peygamberimizin, “Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi’ni ihya ederse,(yukarıda sıraladıklarımızı yerine getirirse) geçmiş günahları affolunur”(Buhari) Müjdesi özellikle dikkate alınmalı ve Kadir gecesi gibi kutlu bir zaman dilimi boşa geçirilmemelidir. YAZININ DEVAMI İÇİN...

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 00:12
YORUM EKLE

banner307

banner325