MHP'nin "Af Konusu" Partilerin Gündeminde

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, "MHP’nin 7 maddeden oluşan teklifini irdeliyoruz, irdeleyeceğiz. " dedi.

Kapsam 28.09.2018, 01:06 28.09.2018, 01:10
MHP'nin "Af Konusu" Partilerin Gündeminde

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, MHP’nin TBMM’ye verdiği af tasarısını gündemine aldı. Af konusunun çok karmaşık bir konu olduğunu belirten Yazıcı, Cumhur İttifakı’nın içinde yer almış bir partinin getirdiği bir teklif olduğunu ifade ederek, "MHP’nin 7 maddeden oluşan teklifini irdeliyoruz, irdeleyeceğiz. Çok karmaşık bir konu. Hiçbir hesap içinde olmadan, hasbi olarak bu konuyu irdelemeliyiz” dedi.

TANRIKULU: "AF KAPSAMI YETERSİZ..."

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, MHP'nin gündeme getirdiği af ile ilgili değerlendirmelerinde, MHP liderinin belki kendi siyaset hayatında yapmadığı bir ziyaret gerçekleştirdiğini, Cezaevinde bulunan, organize suç örgütü liderliğinden ceza almış bir hükümlüyü hastanede ziyaret ettiğini ve ‘vatan evlatları niçin hapiste' dediğini, toplumun bir kesimine, suç örgütlerine bir mesaj verdi ve o mesajı bugüne kadar taşıdığını belirtere, "Af meselesi Türkiye'ye o ziyaretten sonra geldi, bunu hatırlayalım. Özellikle de gündemde tutulmaya çalışılıyor" şeklinde konuşarak şöyle devam etti; "Kapsamı da maalesef bir toplumsal ihtiyacı karşılamaktan yoksundur. Cezaevinde 220 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü vardır, kapasitenin çok üstünde tutuklu ve hükümlü vardır. Ama ağırlıklı talebin düşünce ve ifade özgürlüğü ve siyasi tutuklular üzerinde olması lazımdır.... Darbe girişiminden sonra da kitlesel tutuklamalar var, büyük mağduriyetler var ama bu af sonuçta bunları da kapsayan bir biçimden uzak. Kimleri kapsıyor organize suç örgütlerini kapsıyor, katilleri kapsıyor, uyuşturucu tacirlerini kapsıyor, rüşvet ve hırsızlıktan tutuklananları kapsıyor. Ortalama her yurttaşımız yargının bağımsız ve tarafsız olduğuna inanmıyor, yargılanan her yurttaşımız da adil yargılandığını düşünmüyor. Bize göre öncelikle yapılması gereken Türkiye'de bağımsız ve tarafsız yargı ortamını sağlamak ve adil ve dürüst yargılama ortamını sağlamak olmalıdır." dedi.

KARAMOLLAOĞLU: "AF KONUSUNDA TEMEL İLKELERİMİZ VAR"

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) TBMM’ye sunduğu af teklifini değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, her ne kadar şartlı salıverme olarak adlandırılsa da konunun bir af teklifi olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, Af konusunda temel ilkelerinin olduğunu ifade belirterek, Devlet kendisine yönelik suçları affedebileceğini daha doğrusu genel olan, şahısları doğrudan doğruya ilgilendirmeyen suçları affedebileceğini Vatandaşın vatandaşa karşı işlediği suçları devletin affetme hakkı da yetkisi de olmadığını belirtti.

AKŞENER: AF KOPYALA YAPIŞTIR

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP'nin af teklifinde anlaşılabilir bir gerekçe göremediklerini söyledi. teklifin içinde sakıncalı talepler olduğunu belirten Akşener, af teklifine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bir kere niye böyle bir af geldi anlayabilmiş değiliz hiçbirimiz." diyerek, İnsan kaçakçılığına, kadın ve çocuğa karşı işlenen öldürme, tecavüz gibi vakaların ayrı tutulduğu, Çocuk kaçıran, alı koyan çıkabildiğini belirterek, affın kopyala yapıştır şekli olarak görülüyor. Bugüne kadar anlayamadığımız bir şey oldu." dedi.

GÖZLER LİDERLERE ÇEVRİLDİ

AK Parti ve MHP heyetleri arasında “Cumhur İttifakı” görüşmeleri başladı. MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Parti’li mevkidaşı Mehmet Özhaseki ile bir araya geldi. Durmaz “Cumhur İttifakı iradesinin yerel seçimlerde de aynı şekilde devam etmesi hususunda karşılıklı irade beyanında bulunduk” ifadelerini kullandı. Bütün gözler Liderler Devlet Bahçeli ile Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak görüşmeye çevrildi. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ve Almanya ziyaretlerinin ardından en kısa sürede MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geleceğini ifade etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)