MHP’de Gençlere Yer Açılsın

Millet olarak düşündüğümüzde: Gençlik bir milletin geleceğidir. Gençliğe önem ve değer vermeyen millet veya sistemler yok olmaya mahkûmdur.

Kapsam 29.08.2017, 11:34
MHP’de Gençlere Yer Açılsın

Millete hizmet noktasında siyasette gençliği düşündüğümüzde, partinin geleceğidir. Hedeflenen amaca veya ülküye daha kısa zamanda varmak demektir.

Parti işlerini daha pratik çözüm yolu demektir. Daha hızlı ve keskin düşünerek meseleleri daha hızlı kavrayarak milletin teveccühünü kazanmak demektir. Partiler gençliğe önem vermediğinde, yönetim kadrolarında gençliğe yer açmadıklarında o parti hantallaşır ve zaman içinde yok olurlar. Bu yüzden Partiler, erkek ve kadına eşit ölçülerde kadrolarında yer vermelidir.


Daha önce yapılan araştırmalara göre partilerdeki yaş ortalamalarına bakıldığında en yaşlı partinin MHP olduğu görülüyor. Oysa Ülkücü Hareket bir gençlik hareketidir. En genç parti Milliyetçi Hareket Partisi olmalıdır. TBMM’deki üç partiye bakıldığında tablo ortadadır. Ak Parti milletvekillerinin yaş ortalaması 51, CHP'de 55.5, MHP'de ise 57 olarak karşımıza çıkıyor. Durum parti yönetimlerinde de aynıydı.


Ak Parti'nin 32 ve 37 yaşlarında iki Genel Başkan Yardımcısı bulunuyordu. Dört Genel Başkan Yardımcısı 40'lı yaşlardaydı. CHP'nin yeni seçilen yönetiminde ise 50 yaşın altında sadece iki kişi varken, MHP'de 50 yaşın altında yönetici sayısı sıfırdı!..


Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle son zamanlarda hep gençleri işaret ederken partisini yeni yüzler, yeni enerji ve yeni kanlarla gençleştirerek daha büyük başarılara imza atmayı planlıyor. Kadınlara da kadrolarında yer vererek toplumda daha büyük bir kuvvet olmayı başarıyor.

 Bütün kitlehareketlerin temel sosyal dinamiği genç nüfustur. Genç nüfusun niteliklerini kullanmasını bilmeyen milletler büyük millet olamazlar. Bir Ülkü Ocakları Başkanı tarafından söylendiği gibi; Gençlik statükocu değil; değişimci, pragmatist değil; idealist ve en önemlisi de tutucu değil; yenilikçi değerlere ilgi duyar. Bu özelliklerle genç yaşın getirdiği heyecan mücadele azmi birleşince ve bunu da iyi değerlendiren bir siyasi hareketin başarısı kaçınılmaz olur.


Milliyetçi Hareket Partisi’nin toplumda daha aktif ve daha güçlü olabilmesi için kesinlikle gençlere ve kadınlara önem verdiğini gösteren bir çalışma içinde olması gerekir. MHP, Taşra teşkilatlarındaki yönetimlerinde kadın ve gençlere daha fazla yer açmalıdır.

TBMM’ne daha fazla taze kanlar, yeni yüzler taşımalıdır. Genel Merkezde yöneticiler gençleştirilmeli, yeni yüzlerle ve taze kanlarla vatandaşın karşısına çıkılmalıdır.


Ülkücü Hareketin sahip olduğu genç ve aktif insan unsuru yeterlidir. Ancak, bunların göreve getirilmesi ve güven duyulması konusunda sıkıntılar vardır.

MHP var olan kadrolarına sahip çıkmalıdır. Heyecanlı ve birikimli genç ülkücüleri yönetim kadrolarına çekerek partisinin toplumda daha fazla yer bulmasını sağlamalıdır.

Garabey

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)