MHP'nin Af Yasası Teklifinde Amaç ve Ayrıntılar

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından hazırlanan Af yasası teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine ne zaman sunulacak? Af yasası kanun teklifindeki birinci maddesindeki amaç kısmını açıkladı.

Kapsam 23.09.2018, 20:04 23.09.2018, 20:59
MHP'nin Af Yasası Teklifinde Amaç ve Ayrıntılar

Af ne zaman çıkacak merak ediliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından açıklanan Af yasası kanun teklifi mahkumlar ve mahkum aileleri tarafından heyecanla takip edildi. Ak Parti, MHP'nin af yasası teklifini destekleyip desteklemeyeceği de büyük merak konusu.  22 Eylül de yani dün Feti Yıldız'ın Af konusu ile ilgili yaptığı açıklama bu güne kadar ki en kapsamlı açıklama olarak biliniyor.

Af yasası teklifin detaylarının içerdiği açıklamada teklifin pazartesi günü meclise sunulacağı belirtildi.

Yıldız, Kanun teklifinin birinci maddesindeki amaç kısmı için yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu:

"Bu kanunun amacı, 19 Mayıs 2018 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce işlenen, kanunda ayrı tutulanlar hariç 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu ile özel kanunlardaki suçlar bakımından, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılması ve bunun sonucu olarak infazı gereken cezası kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesidir.

AF DEĞİL İNDİRİM

İkinci madde olarak kapsam maddemizde, kanun kapsamındaki suçlardan dolayı hükümlü veya tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde hükmolunan cezaların toplamından, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken cezadan bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirilir. İndirim yapıldıktan sonra infazı gereken ceza kalmaması durumunda hükümlü salıverilir. Sanık ve şüphelinin tutukluluk durumuna gelince istinaf ve ve temyiz kanun yolunda ilk derece mahkemesiyle istinaf ceza dairesinde hükmolunan cezaların toplam süresi, kavuşturma evresindeyse iddianame ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia olunan suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı. Soruşturma evresinde şüphelinin üzerine atılı suç ve suçların kanun maddesinde gösterilen cezanın alt sınırı göz önüne alınarak, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresi, bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirilir."

Feti Yıldız, pazartesi günü kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını kaydederek, cezaların alt sınırının belirlenmesinde, TCK'nın 61'inci maddesindeki ölçütler esas alınacağını "teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı ve cezadan indirim yapılmasını gerektiren diğer şahsi sebepler"in göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.

Ceza indiriminin geri alınmasına ilişkin de açıklamada bulunan Yıldız, ikinci madde uyarınca salıverilen hükümlülerin tahliye tarihine kadar kasıtlı bir suç işlemesi ve hapis cezasının kesinleşmesi halinde yapılan indirimin geri alınarak, cezaların infazına başlanacağını belirtti.

MHP'nin hazırladığı AF Teklifin ‘genel af’ ya da ‘özel af’ olarak değil, şartlı salıverme olarak hazırlandığını söyleyen Yıldız, hafta içi diğer partilerle de bir araya gelerek görüşmelerde bulunacaklarını açıkladı.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in “Af ile ilgili düşüncemizde bir değişiklik yok. Af konusunda MHP ile aynı yerde durmadığımız ortadadır” açıklamasını da değerlendiren Yıldız, Henüz teklifin önlerine gitmediğini görmediklerini Ancak Pazartesi günü görebileceklarini söyledi.

Af tasarısına ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise; “Konuyla ilgili bazı açıklamaları duyduk. Fakat bu konudaki temel ilkemiz şudur; eğer bir af, devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa, bunun af yetkisi devlette değildir. Ancak bunu affedebilecek merci, o şahısların, mazlum, mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi devlet olarak kendimize alamayız. Düşünün ki bir ailede, bir kişinin eşi, kardeşi öldürülmüş, devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz? O yetki ancak o ailenin kendine aittir. Bunun dışında parasal suçlar, hırsızlık, şu, bu… Aynı şekilde edebilir miyiz? Bu afla ilgili talebin içeriği A’dan, Z’ye ancak Meclise gönderildiğine göre bunların üzerinde arkadaşlarımız da gerekli çalışmaları yaparlar. Bakılır, atılabilecek adım varsa, üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda konuşulanlara bakıldığı zaman, tabii bunlar genelde kişileri de ilgilendiren bir konu… 164 bin veya 162 bin kişi… Bunların devletle alakası noktasında arkadaşlarıma sordum. ‘Devlete karşı işlenmiş bu tür veya bu sayıda bir suç söz konusu değil’ dediler. Gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız." dedi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (2)
meral 1 yıl önce
Af istiyoruz neden ertelendi herkez bi umutla af bekliyor verin artik biran once
meral 1 yıl önce
Af istiyoruz neden ertelendi herkez bi umutla af bekliyor verin artik biran once
parçalı bulutlu