MTÜ Ne zaman Kuruldu, Aysun Bay Karabulut kimdir?

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), ne zaman kuruldu? Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut kimdir, nereli ve kaç yaşındadır?

Kapsam 20.01.2021, 13:30 23.01.2021, 00:47
MTÜ Ne zaman Kuruldu, Aysun Bay Karabulut kimdir?

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), Malatya'da bulunan iki üniversiteden biridir. 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın anısına, 18 Mayıs 2018 tarihinde kurulan Üniversite, 6 fakülte, 2 yüksekokul, 1 enstitü ve 9 meslek yüksekokulu olmak üzere 18 akademik birimi ile Kayısı ve Ürün Geliştirme, Atçılık ve Atlı Sporları, Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Sürekli Eğitim, Uzaktan Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Türkçe Öğretimi ile Kadın ve Aile Çalışmaları olmak üzere 10 ayrı uygulama ve araştırma merkezine ilave olarak il merkezinde, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde, Arapgir, Akçadağ, Darende, Doğanyol,  Hekimhan ve Kale olmak üzere 8 ayrı yerleşkede eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesine göre, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut atandı. Aysun Bay Karabulut kimdir? Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut nereli ve kaç yaşında?

Aysun Bay Karabulut kimdir?

1975 yılında Malatya Pütürge doğmlu olan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 2018 yılında Sağlık Bilimleri Fakultesi Dekanı olarak atandı. Aynı zamanda Yüksek Öğretim Kurulu kalite kurulu takım başkanı olan, 2017 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakultesi, Tıbbi Biyokimya öğretim üyesi ve kaliten sorumlu rektör danışmanlığı görevini de yürütmekte olan Prof. Dr. Karabulut, 2011 yılında profesörlük ünvanını İnönü Üniversitesi Tıp Fakultesi Tıbbi Biyokimya; 2006 yılında Klinik Biyokimya alanında Doçent olup; İnönü Üniversitesi Tıp Fakultesi T. Biyokimya Ana Bilim Dalından 2007 yılında Doçentlik kadro unvanı aldı.

2001 yılında İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimlerinde Tıbbi Biyokimya doktorasını tamamlayan, Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimini 1997 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakultesinde tamamlayan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 2005, 2006, 2007 İnönü Üniversitesi Tıp fakültesi Dönem I koordinatörü, 2007-2008 TOTM kalite Temsilciliği, 2007-2008 TOTM Muayene Komisyon Başk., 2008-2010 TOTM Kalite Konsey Başkanı, 2008- 2012 Tıp Fakultesi Yönetim Kurulu Üyesi, 2008- 2012 Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü, olmak üzere idari görevlerde bulunmuştur. Turgut Özal Tıp merkezinin Kalite ve Akreditasyon çalışmalarına öncülük etti.

Sağlık Bakanlığı Dış Kalite değerlendirme çalışma grubu ve Yüksek Öğretim Kurumu Türkiye Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi Çalışma grubu üyeliği ve YÖK Başkan danışmanlığı yapan Karabulut, Kalite ve Akreditasyon alanında Bologna süreci kapsamında çalıştı ayrıca 2011 yılında İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü yaptı.

Karabulut, Traditional and Complementary Medicine in Health and Diseases ve Sağlık Hizmetleri Dergi Editörlüğü, Tıp Fakultesi Dergi Yayın Kurulu, Sağlık Bakanlığı Kalite ve Performans ve evde  sağlık hizmetleri, Oxiditave stress olmak üzere çok sayıda uluslarası dergide hakemlik ve danışmanlık yapmıştır.

1245 adet SSCI dergilerden atıf almış olup H indexi 20 dir. Geleneksel Tıp, Kalite akreditasyon; Kanserojenler ve antioksidanlar (kayısı, üzüm) konusunda çok sayıda uluslarası yayını ve bir adet Kitabı (sağlıklı yaşamın Sırları) ve kitap bölümü bulunan Karabulut, Stres antioksidanlar Kayısı ve Kayısı çekirdeği kanser modelleri üzerinde bir çok çalışma yaptı ve Ayrıca Sivil Toplum kuruluşlarından; Klinik Biyokimya uzmanlar derneği, Türk Biyokimya derneği üyesi, Beyazay derneği Malatya şubesi kurucu başkanlığı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya temsilciliği gibi sosyal faaliyetlerde bulunmuştur.

Çok sayıda kongre ve sempozyuma konuşmacı olarak katılmış olup ulusal ve uluslarası kongre düzenleme ve bilimsel kurul üyelikleri yapmıştır. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Dr. Ercan Karabulut ile evli olup Sıla, Öykü, Beren Nisa adlı üç kız çocuğu annesidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)