Alexa

Namiq Delidağlı, Ağdam bölgesinin işgal edilmesinden 26 yıl geçti

Kapsamhaber yazarlarından Namiq Delidağlı, Bugün Ağdam bölgesinin ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesinden 26 yıl geçtiğini belirterek, Ermenistan'ın uluslararası hukuka aykırı eylemleri bugün de devam ettiğini yazdı.

Namiq Delidağlı, Ağdam bölgesinin işgal edilmesinden 26 yıl geçti

Azerbaycan Ağdam bölgesinin ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesinin üzerinden 26 yıl geçtiğini belirten yazar Namiq Delidağlı, Tarih boyunca Azerbaycan topraklarına göz diken, yersiz toprak iddiasına olan ermenilerin 1993 yılında Ağdamı işal ettiğini belirtti. Bu işgal sırasında ermeni militan ve canilerinin onlarca sivil insanı, kadını, yaşlıyı, çocuğu hunharca katlettiğini belirterek, Azerbaycan vatandaşlarını rehin aldıklarını, Ermenistan'ın uluslararası hukuka aykırı eylemleri bugün de devam ettiğini, uluslararası kuruluşların ise buna hala göz yumduğunu belirtti.

Ağdam Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinde bir şehir olduğunu belirten Delideğlı, 1988 yılının son aylarında Ermenistan'dan ve daha sonra ise Dağlık Karabağ'dan kovulup çıkarılan on binlerce azerbaycanlı'nın Ağdam bölgesine getirildiğini yazdı.

4 Temmuz 1993' te Ermeni kuvvetleri topçu ile Ağdamı bombaladığını, şehrin büyük bir bölümünü imha ettiklerini ve bunun sonucunda, askerler ve siviller şehirden tahliye edildiğini dile getiren Delidağlı, 12 Mayıs1994 'e kadar devam eden askeri saldırı sonucunda ise ermenilerin Ağdam bölgesi topraklarının 846,7 kare kilometresini, yani toplam topraklarının yüzde 77,4'sini işgal ettiklerini belirtti.

Ağdan savunması uğrunda 5 yıldan fazla süren kanlı savaşlarda 3531 kişi özürlü, 1871 kişi yetim çocuk toplamda ise 5897 şehit ve Binlerce insan fiziksel sakatlama, 126 bin kişiden fazla ağdamlı kendi öz evlerinden göçe zorlandığını belirten Delidağlı, Ezeli-ebedi Türk yurdu olan Ağdam'ın düşmandan kurtarılacağını yazdı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 22:23
YORUM EKLE