Nevzat Tarhan: Dijitalleşmeyi yakalamak aslında geleceği yakalamaktır

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Metaverse ciddi bir küresel proje olduğunu belirterek,Dijitalleşmeyi yakalamak aslında geleceği yakalamak olduğunu söyledi.

Kapsam 16.05.2022, 21:10
Nevzat Tarhan: Dijitalleşmeyi yakalamak aslında geleceği yakalamaktır

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri Sempozyumu, “Dijital Çağda İletişim Çalışmaları” konu başlığı ile 18 Mayıs akşamına kadar devam edecek. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Endüstri 4.0’ı barındıran dijital bir çağda yaşadığımızı söyledi.

Tüm bilim disiplinleri içerisinde dijitalleşmeyi en iyi yakalayanların iletişimciler olduğunu ifade eden Nevzat Tarhan, “Dijitalleşmeyi yakalamak aslında geleceği yakalamaktır. Dijitalleşmeyi bugünü yönetmek için değil, gelecek için yakalamamız gerekiyor.” dedi. Tarhan, yapay zekanın yeryüzünün yeni Tanrısı olarak kabul edildiğine dikkat çekti ve Metaverse’nin sadece bir sosyal medya platformu değil, ciddi bir küresel proje olduğunu vurguladı. 

“Dijital Çağda İletişim Çalışmaları” başlığı ile Üsküdar Üniversitesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İletişim Günleri Sempozyumu, açılış töreni Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyum, Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör  Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör’ün açılış konuşmaları ile başladı. 16-17-18 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sempozyum, yüz yüze ve çevrimiçi gerçekleşecek.

Endüstri 4.0’ı barındıran dijital bir çağda yaşıyoruz

Sempozyumda bu yıl zamanı yakalayan bir başlık ele alındığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “İçerisinde bulunduğumuz 21’inci yüzyılın Endüstri 4.0’ı da barındıran dijital bir çağ olduğunu biliyoruz. Endüstri 4.0 ile bazı değişiklikler meydana geldi. İnsanlıkta devrim yapan semboller vardır. İlki Hz. Adem’in elmasıdır. İkinci sembol Newton’un elması, üçüncü sembol de Apple’ın elması. Dijital çağın bir sembolü oldu. Bütün bilim disiplinleri içerisinde dijitalleşmeyi en iyi yakalayan iletişimciler oldu. En geç yakalayan da tıp dünyası oldu. Dijitalleşmeyi yakalamak aslında geleceği yakalamaktır. Gelecek için plan, proje üretmek, gelecek için bir şeyler yapabilmek çok önemli.” dedi.

Küresel güç odakları Metaverse ile dünyayı yönetmek istiyor

Ulusal ve uluslararası yaklaşık 350 akademisyenin bildiri özeti gönderdiği, 60 oturumun planlandığı sempozyumda dijital çağın gelmesi ile toplum olarak uyum sağlamaya çalıştığımızı belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir özeleştiri olarak 10 yıl önce Türkiye’de dijitalleşme ile ilgili bir çalışma yapıldı. Herkese tablet dağıtıldı. Bazı eğitimciler buna karşı çıktı ama yaklaşık 2 milyon adet tablet dağıtıldı. Bu 2 milyon tabletin dağıtılması yerine 2 bin yazılımcı yetiştirilseydi Türkiye şu an kendi platformunu kurabilirdi. Bu çağı kaçırmaktır. Kısa vadeli politikalar yerine orta uzun vadeli politikalar üretmek zorundayız. Biz üniversite olarak bunu daima ifade edeceğiz. Dijitalleşmeyi; bugünü yönetmek için değil, gelecek için yakalamamız gerekiyor. Şu an bir Metaverse gerçeği var. Metaverse gerçeği dijitalleşmede çok önemli. Metaverse sadece bir sosyal medya platformunun projesi değil. Ciddi bir küresel proje olduğunu söyleyebiliriz. Dünyayı kontrol etmek için dijitalleşme çok önemli. İnsanın içinde bir hâkim olma duygusu var. Dünyadaki güç odakları bütün dünyaya hükmetmek istiyor. Bunu da tarih felsefecisi Harari fark etti. Dünyanın dijital diktatörlüğe doğru gittiğini ve özgür son nesil olduklarını söyledi.” dedi.

Yapay zekâ yeryüzünün yeni Tanrısı kabul ediliyor

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yapay zekanın bugünün gerçeği olduğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“2018’de gerçekleşen Davos Zirvesi’nde yeni yer yüzü tanrısının yapay zekâ olduğu ifade edilmiş. Daha önce Napolyon ve Sezar’dan yeryüzü tanrısı olarak bahsediliyordu. Tam güçlülük duygusu taşıyan kişiler küresel olarak hâkim olmak ve her şeyi kontrol etmek istiyorlar. Bunun için insanlık demokrasi çözümünü üretmiş. Şu an demokrasiye daha çok ihtiyacımız var. Demokrasinin olduğu yerde muhalefet vardır. Muhalefetin olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemez. Eleştirilebilirlik vardır. Bu nedenle 2011’de kurulurken Üsküdar Üniversitesi olarak bir motto yazdık. Bu motto eleştirilebilirlik, özgürlükçülük, çoğulculuk ve katılımcılık kelimelerinden oluşuyor. Dünyanın küreselleşmeye ve dijital diktatörlüğe gidişini önlemek için de çözüm olarak özgürlükçülüğe, çoğulculuğa, katılımcılığa ve eleştirilebilirliğe ihtiyacı var. İnsanı yanlıştan koruyan iyi niyeti, vatanseverliği veya dindarlığı değildir. İnsanı yanlıştan koruyan hesap verebilirliğidir. Hesap verebilir bir dijitalleşme oluşturmak gerekiyor. Şu an dark web ortamları var. Buna karşı açık ve şeffaf iletişimi teşvik etmek gerekiyor. Dijitalleşmenin otokrasiye değil demokrasiye hizmet etmesini sağlamak, dijitalleşmenin kapital odaklı değil, insan odaklı dijitalleşmeye doğru gitmesini sağlamak için iletişimcilere büyük görevler düşüyor. İletişim fakültesinde okuyanların kendilerine ısmarlanan tarzda değil toplumun ihtiyaçlarına göre çalışmalarını gerçekleştirmelerinde fayda var.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)