Yandex Metrika

Nevzat Türkten'i Anıyoruz

Türk fikir ve san'at âlemine kırk yıla yakın bir süredir hizmet veren Av. Nevzat Türkten'i anıyoruz.

Nevzat Türkten'i Anıyoruz
08 Aralık 2017 Cuma 13:50

Türk fikir ve san'at adamı Av. Nevzat Türkten'i anıyoruz. Türk Milleti; vakur, mütevâzı, milliyetçi, vatanperver, îmânlı, çalışkan bir evlâdını 9 Aralık 2016 yılında kaybetmiş, ancak geriye bıraktığı eserleriyle gönüllerde yaşamaya devam etmişti. Bu vesileyle kapsamhaber olarakta Nevzat Türkten'i vefâtının birinci yılında rahmetle anıyoruz.

Av. Nevzat Türkten Kimdir?

9 Haziran 1928 tarihinde Kayseri'de doğan Av. Nevzat Türkten, Türk fikir ve siyâsetinde önemli faaliyetlerde bulunmuş, Anadolu 'yu Türk Dünyası'yla kucaklaştırmada büyük gayretler göstermiş bir kültür adamıdır.

1978 Ocak ayında yayın hayatına başlayan Erciyes Dergisi'ni hazırlayan kadroda yer almış, 1980 yılından itibaren de, bizzat sahipliğini ve yazi işleri müdürlüğünü üstlenerek, onu, 2013 yılı sonuna kadar devam ettirerek, gönüldeşi ve Erciyes Dergisi'ni çıkarmada yakın mesâî arkadaşı Âlim Gerçel'e devretmiştir.

1955 yılından itibaren birçok fikir ve edebiyat dergisi ve gazetede makaleleri yayınlanan Av. Nevzat Türkten, Demokrat Parti'den ayrılanlar tarafından kurulan Hürriyet Partisi'nde 1960 ihtilaline kadar ilçe başkanlığı yapmıştır. Bilâhare, CKMP ve MHP'de İl Başkanlığı, Parti Müfettişliği, Merkez Karar Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.

1965'te, Afganistan üzerinden Türkiye'ye iltica eden Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın Kayseri'de ikametlerinde büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Türk Dünyası'nı ve dünyanın birçok ülkesini gezen Av. Nevzat Türkten, bir Amerika seyyahatinde, namaz vaktini geçirmemek için Beyaz Saray Bahçesi'nin çimleri üzerine ceketini sererek namaz kılan ilk Türk olarak kayda geçmiştir.

Sâdece yaptığı hizmetlerle değil, efendiliği, nezâketi, hoşgörüsü ve fedâkârlığıyla da numûne bir şahsiyet olan Nevzat Türkten'i vefâtının birinci yılında rahmetle anıyor; sizleri, yazarımız M. Halistin Kukul'un "BİR NEVZAT TÜRKTEN VARDI" başlıklı yazısıyla başbaşa bırakıyoruz.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.