Yandex Metrika

Nükleer Enerji Nedir, Ne Değildir?

Samsun Türk Ocağında Baykara Meclisi Sohbetlerinin bu haftaki (08. 11. 2017) konuşmacısı OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Nükleer Fizik Anabilim Dalı öğretim üyesi, Samsun Türk Ocağı başkan yardımcısı Doç. Dr. M. Çağatay Tufan oldu. 

Nükleer Enerji Nedir, Ne Değildir?
09 Kasım 2017 Perşembe 20:53

Samsun Türk Ocağı tarafından on beş günde bir düzenlenen konferansların yanında Çarşamba akşamları 18.30-19.30 arasında tertiplenen Baykara Meclisi Sohbetlerinin bu haftaki (08. 11. 2017) konuşmacısı Çağatay Tufan oldu.

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Nükleer Fizik Anabilim Dalı öğretim üyesi, Samsun Türk Ocağı başkan yardımcısı Doç. Dr. M. Çağatay Tufan  "Nükleer Enerji Nedir, Ne Değildir?" konulu konuşmada ilk olarak "nükleer" kavramının tanımını yaptı.

NÜKLEER ENERJİ 

Tufan; enerji potansiyeli açısından nükleer enerjinin kullanım alanlarını anlattı. Sağlık ve askeri amaçların başını çektiği nükleer yöntemlerin tıbbi alanda hastalıkların teşhisi ve tedavisindeki yerinden özellikle de çağın hastalığı kanserin tedavisindeki rolü anlatan Çağatay Tufan, Elektrik üretiminde nükleer enerjinin önemli bir yerinin olduğunu, bunun yanı sıra tarımda ve deniz suyunun arıtılmasında, arkeoloji ve jeofizik (deprem) araştırılmalarında kullanıldığını anlattı.

Çernobil, Hiroşima, Fukişima gibi nükleer enerji kazalarının nedenleri üzerinde duran Tufan, bir reaktörün patlama olasılığıyla ilgili, "Kafanıza bir meteorun düşmesi ile aynı olasılığa sahiptir” tespiti paylaştı.

Nükleer atık sorununun dünyada nasıl çözüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. M. Çağatay Tufan, Kömürün atık oranının, nükleer atıklarından oldukça önde olduğunu ifade ederek, nükleer atıkların tekrar kullanılmasının söz konusu olduğu, sağlık alanında sarf edilebildiği gibi bu atıkların bomba yapımında da kullanımının mümkün olduğu belirtildi. Nükleer enerji üretiminin dünyadaki geçmişinin 1950'li yıllara uzandığını aktaran Tufan, günümüzde nükler enerji üretimini yapan 448merkez bulunduğunu, 58 tanede yapım aşamasında reaktörün bulunduğu, en fazla reaktörün ise Amerika'ya ait olduğu tespitinin yapıldığını kayditti.

Nükleer enerji kullanımı ile ekonomi arasındaki doğru orantının varlığına işaret eden Tufan, Türkiye ilk çalışmaların 1962 de başladığı ancak kayda değer bir ilerleme göstermediği vurgulandı. Güçlü bir ekonomilerin enerji ihtiyaçlarını gidermede en maliyetsiz yöntemlerden biri olarak nükleer enerjiyi kullandıkları göz önünde tutulduğunda Türkiye’nin bu konuyu ihmal edemeyeceğini belirten Tufan, şu tespitlerde bulundu:

"Ülke olarak faydalanılacak her türlü enerjiden faydalanılmalı. Memleketimizin her türlü enerjiye ihtiyacı var ve bu enerjiyi bir şekilde sağlamak zorundayız. Dünyanın nereye gideceği belli değil, kaynaklarımızın çeşitli olması lazım. Bu manzara karşısında nükleer santral bir ihtiyaçtır. Özelliklede memleket sevdalısı olanların, memleketin daha ileriye gitmesi, daha güzel bir seviyeye gelebilmesi için, buna ne destek vermesi gerekir."

Konuşmanın ardından Türk Ocağı anmalıkları kendilerine, Ocak başkanı Serkan Şen tarafından takdim edildi.

NÜKLEER ENERJİ NEDİR?

Ağır radyoaktif (uranyum gibi) atomların bir nötronun çarpmasıile daha küçük atomlara bölünmesi veya hafif radyoaktif1 atomların birleşerek daha ağır atomları oluşturması sonucu çok büyük bir miktarda enerji açığa çıkmaktadır. Bu enerjiye nükleer enerji denir. 


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.