Nuri Gürgür, Yunanistan'ın Uzlaşmaz Tavrının Arka Planı

Nuri Gürgür, 'Yunanistan'ın Uzlaşmaz Tavrının Arka Planı' başlıklı makalesinde, "Fanatik Yunan milliyetçiliğinin ve Pan-Helenist ütopyanın beslendiği ana damar, Türk düşmanlığıdır. " dedi.

Kapsam 17.04.2021, 23:37 18.04.2021, 00:18
Nuri Gürgür, Yunanistan'ın Uzlaşmaz Tavrının Arka Planı

Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Nuri Gürgür,  'Yunanistan'ın Uzlaşmaz Tavrının Arka Planı' başlıklı makalesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın geçen haftaki Türkiye ziyareti, iki ülke arasında beş yıldır yapılmayan üst düzey görüşmelere yeniden başlanması açısından önemli bir adım olraka değerlendirdi.

İki ülkenin dışişleri mensupları arasında bir süredir yapılmakta olan “çözüm arayıcı” görüşmelerin bakanlar arasında devamı, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina’da Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşmesi kararlaştırıldığını belirten Gürgür, sorunlara tam olarak çözüm bulunmasa bile, giderek yoğunlaşan, hatta bir ara Doğu Akdeniz’de savaş gemileri arasında sıcak çatışma ihtimaline dönüşen gerilimin dondurulması beklendiğini belirterek şunları belirtti;

"Dendias, Ankara’da önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi; ardından heyetler arasında iki saatten fazla süren bir görüşme yapıldı. Yunan tarafı, görüşmeden sonra yapılacak basın toplantısında tartışma yaratacak ve diyaloğu olumsuz etkileyecek bir dil kullanılmamasını, içeride yapılan konuşmaların basına yansıtılmamasını istedi ve bu hususta mutabık kalınarak basın toplantısına geçildi."

Ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu mutabakata uyarak son derece dikkatli konuştuğunu ve Dendias ile eski yıllara dayalı dostlukları olduğunu belirterek ona ilk adıyla “Nikos” diyerek iltifat ettiğini belirten Nuri Gürgür, "İki ülke arasındaki sorunların diyalog kanallarının tekrar canlandırılarak çözülebileceğini, bunlara üçüncü taraf üzerinden çözüm aramanın doğru olmadığını, ticari ve ekonomik ilişkilerin yoğunlaşmasının iki ülkenin de yararına olacağını ifade etti. Ancak Dendias, cevabi konuşmasında tam tersine, bu tarz diplomatik görüşmelerde çok ender görülen kaba ve saygısız ifadelerle Türkiye’nin, ülkesinin egemenlik haklarını ihlal ettiğini, Kıbrıs’ta uluslararası hukuk ve BM kararlarına uymadığını, bu tutumunu sürdürdüğü takdirde AB’nin hâlâ masada bulunan yaptırım kararlarını yürürlüğe koyacağını söyleyerek açıkça tehdide kalkıştı." dedi. Gürgür'ün makalesinin devamını BURADAN okuyabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)