Oğuz Çetinoğlu kimdir, Eserleri Nelerdir?

Yazdığı eserleriyle, sâde, temiz ve âhenkli Türkçesiyle ve dahası fikirleriyle çağdaş bir Türk Aydını olduğunu gösteren Oğuz Çetinoğlu vatandaşlar tarafından da kim olduğu merak ediliyor.

Kapsam 05.11.2021, 22:43
Oğuz Çetinoğlu kimdir, Eserleri Nelerdir?

Oğuz Çetinoğlu kimdir, nerelidir, eserleri nelerdir vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Oğuz Çetinoğlu Kimdir?

28 Kasım 1938 târihinde Bafra’da doğan Oğuz Çetinoğlu, İlk ve Orta Okulu doğduğu şehirde bitirdikten sonra Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara İktisâdî ve Ticârî İlimler Akademisi’nde okudu. İş hayatına Ankara’da muhasebeci olarak başlayan, Ankara ve Karabük’te; muhasebeci, mâlî müşâvir ve profesyonel yönetici olarak devam eden Oğuz Çetinoğlu, İstanbul’da, demir ticareti ile meşgul oldu ve SSCB’nin dağılmasından Türk Cumhuriyetleri’nde sanayi yatırımları gerçekleştirmek üzere çok ortaklı şirket kurdu. Şirketin murahhas âzâsı olarak Azerbaycan’da ve Kırım’da; tesis kurup çalıştırdı. 2000 yılında işlerini tasfiye ederek, İş hayatı ile birlikte yazı hayatı da devam etti.

1954 yılında Bafra’da yayımlanmakta olan Bafra Haber Gazetesi’nde başmakale olarak yer alan ilk yazısından sonraki yıllarda. İlhan Egemen Darendelioğlu’nun Toprak Dergisi’nde, Son Havadis ve Tercüman gazetelerinde yazıları yayımlandı.Çetihoğlu, Diğer taraftan, Türk Yurdu, dergisinde yazdı. İslam, Kadın ve Aile, Yörünge, Ufuk, Emelimiz Kırım, Papatya, Tarih ve Düşünce, Yeni Düşünce, Yeni Hafta, Sağduyu, Orkun, Kalgay, Bahçesaray, Türk Dünyası Tarih ve Kültür, Antalya’da yayımlanan Nevzuhur, Kayseri’de yayımlanan Erciyes ve Yeniden Diriliş, Tokat’ta yayımlanan Kümbet dergilerinde, Dünya ve Kırım’da yayımlanan Kırım Sadâsı gibi gazetelerde de imzasına rastlanmaktadır. Akra FM radyosunda haftanın olayları üzerine yorumları oldu. Hâlen; Önce Vatan ve İstanbul gazetelerinde, Dil ve Edebiyat ile Yesevi ve Adana’da yayınlanan Töre dergilerinde yazmaktadır.

Oğuz Çetinoğlu; ESKADER / Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmacıları Derneği, İLESAM / Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Aydınlar Ocağı İstanbul Merkezi ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi Üyesidir.

ESERLERİ:

1- Kültür Zenginliklerimiz: (2006) Bilgeoğuz Yayınları
2- Kronolojik Tarih Ansiklopedisi: (2008 ve 2012), 4 Cilt 4.000 sayfa
3- Tarih Sözlüğü: (2009), Bilgeoğuz Yayınları

4- Okyanusa Açılan Kapılar / Tefekkür Mayası Röportajlar: (2009). Bilgeoğuz Yayınları
5- Altaylardan Hira’ya Türk İslam Dostluğu: (2012 ve 2013), Bilgeoğuz Yayınları
6- Bilenlerin Dilinden Irak Türkleri: (2012), Bilgeoğuz Yayınları
7- Türkler Nasıl ve Niçin Müslüman Oldu: (2013), Bilgeoğuz Yayınları
8- Türkmennâme / Irak Türkleri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey: (2013). Bilgeoğuz Yayınları
9- Türklerin Muhteşem Tarihi: (Nisan 2014 ve Nisan 2015) Bilgeoğuz Yayınları
10- 115 Soruda Türk İslam Âlimi Mâtüridî (Röportaj): 2015) Yesevî Yayıncılık
11- Cihad – Gazi – Şehid: 2015, Bilgeoğuz Yayınları
12- Mutasavvıf ve Halk Filozofu Nasrettin Hoca

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)