Alexa

Oktay Zerrin; Sevgi Toplumundan Şiddet Toplumuna

Oktay Zerrin, toplumumuzun şiddet toplumuna nasıl dönüştüğünü sorguladı. Zerrin; "nedir bu toplumdaki şiddet; nedir bu kısır döngü? Neyi ispatlamaya çalışıyoruz ? dedi.

Oktay Zerrin; Sevgi Toplumundan Şiddet Toplumuna

Sevgi Toplumundan Şiddet Toplumuna nasıl geçildiğini sorgulayan Oktay zerrin, trafik kazaları ve trafikte yaşanan saygısızlıklara ve tehlikelere dikkat çekti.

Öldüresiye Kavgalar...
"Gün geçmiyorki bir şiddet, bir üzücü olay duymayalım ! Maalesef öyle bir hale geldi ki ülkemiz ve dünya; acaba 5 dakika sonra hangi acı ve üzücü bir haberi alacağız düşüncesine adeta odaklanır olduk! " ifadelerini kullanan Zerrin; Önce arkadaşlık, komşuluk ve en önemlisi de insanlık görev ve sorululuklarımızı unuttuk. Hatta bırakın unutmayı; bunu, yani bu eksi davranışları kasıtlı bir hale getirdik." diyerek, Artık sokaklarda, duraklarda, caddelerde hatta trafiğin en harketli ve tehlikeli yerinde, saç- saça, baş başa öldüresiye kavgalar, yumruklaşmalar ve yaralamalar son zamanlarda en çok rastlanan görüntü olduğunu söyledi.

Öncelik Yayada

Saldırıya uğrayanların çoğunun savunmasız bayanlar, kadınlar, hatta yarınlarımızın teminatı olan çocuklar olduğuna da dikkat çeken Oktay Zerrin; Nedir bu toplumdaki şiddet; nedir bu kısır döngü? Neyi ispatlamaya çalışıyoruz ? Şimdi şu yaya sürücü ve yol verme durumuna bir bakalım: Yayalar, elini - kolunu sallaya sallaya ve yavaş adımlarla karşıdan karşıya geçiyor. Nasılsa araçların freni var basar frene durur; ben de geçerim düşüncesi artık çok normal olmuş. İyi de arkadaş, trafik "Öncelik Yayada" diyorsa; Bu 30 km. hızla giden bir aracın önünden; elini- kolunu sallayarak geç demiyor ki sana ! " dedi.

Eksik Olan Sevgi ve Saygıdır

Toplumda; kanunların verdiği özgürlükleri ve hakları yerli yerinde değil; zevk ve kişisel arzulara göre kulanmaya çalışıldığını belirterek, "fakat olur ya; karşıdan karşıya geçmemizi gerektirecek önemli bir işimiz olabilir. O zaman; sürücü arkadaş yavaş geliyorsa onadikkat et, ben karşıya geçiyorum anlamında bir el işareti yaparak geçersek; bu geçiş bence daha sağlıklı olur. Bence bu toplumda en eksik olan şey; sevgi ve saygıdır. Eğer sevgi ve saygımızı, insanlık yolunda ve aldığımız aile terbiyesi ile de pekiştirebilir ve uygulayabilirsek; biz bu konuların üstesinden gelebiliriz." dedi.

Oktay Zerrin, şiddet toplumundan sevgi toplumuna geçilmesinin bir zaruret olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Yok; bu sevgi ve saygı unsurlarını; sadece kişisel menfaatlarmızı, egolarımızı tatmin etmek, şahsî itibar sağlam içinkullanıyorsak, işimiz zor demektir. Birkaç kişinin bu kuralları yaşatması durumu kurtarmaya yetmez ama belki günü kurtarmaya yetebilir ki bu da çare olmaz.

Demek ki neymiş; şiddet toplumundan sevgi toplumuna geçmemiz kaçınlmazdır. Bu durumdan kendimize vazife çıkartmak, bu vazifeleri de en uygun bir biçimde yerine getirmek gerekli ve de şarttır.

Aksi takdirde; hayatımızın bir teneke parçasından farkı olmayacak ve boş umutlar şehri ve ülkesinde, ne eş, dost tanıyacağız ne kendimizi tanıyacağız.Böyle yapmaya ve yaşamaya da devam edersek; çaresizce ve bir hiç uğruna tükenip gideceğiz.

Kalın sağlıcakla, sevgiyle ve saygıyla

Oktay ZERRİN

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 23:33
YORUM EKLE

banner325