Ömer Çılgın'ın, Sap-Saman Hikayesi

Tarıma olan sevgisinin çocuk yaşlarda başladığını belirten Ömer Çılgın, 10 yıl öncesine kadar burada yaşayan çiftçiler ekinlerini biçtikten sonra anızları ateşe verip yaktıklarını sap ve samanın ne kadar değerli olduğunu tam anlamıyla bilmediklerini belirtti.

Kapsam 22.06.2020, 21:18 22.06.2020, 22:40
Ömer Çılgın'ın, Sap-Saman Hikayesi

Ömer Çılgın, Tarım alanında zengin topraklara sahip olan Mardin'de çiftçilerin ekinleri biçtikten sonra anızları yaktıklarını, sap samanın ne kadar değerli olduğunu bilmediklerini belirtti. Çılgın, balye makinesi kiralayarak sap ve samanları balye yaparak sattığını ve bol para kazandığını söyledi.

Ömer Çılgın, 12 yıldır yaptığı ve kazançlı çıktığı işi şu şekilde anlattı:

Tarıma olan sevgim çocuk yaşlarda başladı. Bu sevgi büyüyene kadar devam etti. Mardin ovası tarım alanında çok verimli topraklara sahiptir. 10 yıl öncesine kadar burada yaşayan çiftçiler ekinlerini biçtikten sonra anızları ateşe verip yakıyorlardı. Hiç kimse bu anızların sap ve samanın ne kadar değerli olduğunu tam anlamıyla bilmiyordu. Ben bu sektörü Trakya ege bölgesindeki yaşayan insanlardan öğrendim.

Neden mardinde olmasın diye düşündüm. Sonra yavaş yavaş köylerden saman aldım ve bir Balye Makinası kiralayarak yoluma devam ettim. Ben saman satarken çok insanların tepkisini gördüm. Beni azarlayan oldu; başka iş yokmu falan gibi şeyler yaşadım ama hiç yaptığım işten utanmadım ve helal kazanç olduğunun kanaatindeydim. Yaklaşık 12 yıldır bu işin içindeyim. Şu an tam anlamıyla bir sektör halini geldi. 

Bu sektör, buradaki insanlara, çiftçilere çok menfaati dokunuyor. çünkü adam yaktığı anızın dönümünü yaklaşık 40₺ gibi bir rakamla satıyor. Batı da, doğu da hayvan yetiştiren insanlara çok faydası oluyor. Şuan her sene yaklaşık 10 bin ton saman sevkiyatımız oluyor. İşimi çok severek yapıyorum. Hiç bir zaman yaptığım işten utanmadım. Bu işi hep seve seve yapmaya çalıştım. Sonuçta her şey ekmek davası. Bu iş, alın terinin bol bol aktığı yorucu bir iş. Allah ülkemizi, devletimizi korusun. Allah yar ve yardımcımız olsun; herkese helal kazanç nasip etsin İnşallah.

Haber: Ferhat Aydoğan

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442