Ömer İleri Kimdir, Ak Parti'de Görevi Nedir?

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, teknolojiyi en iyi kullanan partinin AK Parti olduğunu belirtti. Peki Ömer İleri kimdir, nerelidir kaç yaşındadır?

Kapsam 02.04.2021, 11:27 02.04.2021, 12:34
Ömer İleri Kimdir, Ak Parti'de Görevi Nedir?

Ömer İleri, Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığına geriilmesinin ardından kim ve nereli olduğu, daha önce nerelerde çalıştığı, hangi okullar okuduğu Parti içerisinde hangi görevlerde bulunduğu merak edilmeye başladı.

Ak Parti 7. Büyük Olağan Genel Kongresinde MKYK listesinde yer alan Ömer İleri kimdir? Kaç yaşında? Hangi görevlerde bulundu?

AKP'nin 7. Olağan Kongresi sonrası Erdoğan tarafından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı olarak göreve getirilen Ak Parti MKYK’ya seçilen Rizeli siyasetçilerden Ömer İleri, "Cumhurbaşkanımızın takdiri ile bu göreve geldim, ben de bu görevde hem kendisine hem de milletime elimden geldiğince hizmet etmeye çalışacağım" dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri yaptığı açıklamasında, Bilgi ve İletişim Teknolojileri biriminin sıfırdan kurulduğunu dile getirerek değişen dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerinin, toplum için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Kurulduğundan bugüne teknolojiyi en iyi kullanan parti olan AK Parti de buna sessiz kalmayarak, bir başkanlık oluşturdu. Başkanlığın amacı temel olarak gelişmekte olan bilgi ve iletişim teknolojilerini doğru şekilde takip etmek, bunun toplumsal etkilerini yakalamak ve aynı zamanda kendi altyapısını da güçlendirmek noktalarında özetlenebilir." dedi.

Ömer İleri Kimdir?

İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'da tamamlayan Ömer İleri, Koç Özel Lisesini takiben Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü 2001 yılında bitirdi. ABD'de telekomünikasyon alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan ve hayata bir akademisyen kimliği ile atılan İleri, Amerika'dan sonra iki yıl kadar İsveç'te Stockholm Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. İleri, Rutgers Üniversitesi, New Brunswick, NJ'den sırasıyla 2003 ve 2007'de elektrik ve bilgisayar mühendisliği dereceleri aldı.

Doktora çalışmalarında Rutgers Üniversitesi Kablosuz Bilgi Ağı Laboratuvarı (WINLAB) ile çalışan Ömer İleri, 2005 yılında Bell Laboratories, Lucent Technologies, Holmdel, NJ'de yaz stajyerliği yaptı. KTH, İsveç'teki İletişim Sistemleri Departmanında Radyo İletişim Laboratuvarı'nda doktora sonrası araştırma görevlisi ve proje lideri olarak görev Yapan İleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nda (TÜBİTAK) bilimsel programlar uzmanı olarak görev yaptı. 

Kablosuz Ağlar ve İletişim, Radyo Kaynak Yönetimi,İletişim Ağlarında Mikroekonomik Modeller (Fiyatlandırma ve Oyun Teorisi), Spektrum Yönetimi ve Düzenleme (Odak: Dinamik Spektrum Erişim Ağları), Telekomünikasyon (Telekom iş modelleri ve altyapı maliyet modellemesi), Kablosuz Standartlar ve Protokoller (IEEE 802.11 / Wi- Fi, 802.16 / Wi-Max, UMTS, vb.) alanlarında araştırmalar yapan Ömer İleri, AKP'nin 7. Olağan Kongresi sonrası Erdoğan tarafından AKP MYK'da Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı olarak göreve getirildi.

Ömer İleri Rizeli ve eski bakanlardan Tevfik İleri'nin torunudur. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442