Osman Balcı'dan Öneriler; Saç Dökülmesi Sorunu Pandemide Arttı mı?

Covid-19 pandemisinin yarattığı stres faktörü bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi saç dökülmesi gibi birçok sorunu da tetikleyebiliyor.

Kapsam 14.05.2021, 20:54 14.05.2021, 23:23
Osman Balcı'dan Öneriler; Saç Dökülmesi Sorunu Pandemide Arttı mı?

Osman Balcı, Saç Dökülmesi Pandemide Arttı mı? sorularına cevap verdi. Covid-19 pandemisinin yarattığı stres faktörü bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi saç dökülmesi gibi birçok sorunu da tetiklediğini belirten Balcı, “Stres altında kalan bireylerde vücut bir savunma mekanizması olarak stres hormonları üretmeye başlıyor. Stres hormonlarının saçların fizyolojik olan yaşam döngüsüne ve saçların oluştuğu saç kök hücrelerine etki ederek saç dökülmesini arttırdığı, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır” dedi.

Saç dökülmesinin nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlatan Osman Balcı, Stresin tek başına dönemsel saç dökülmelerini arttırdığı gibi, altta yatan hormonal, genetik veya otoimmün nedenli hastalıkların da saç dökülmesini şiddetlendirebildiğini ifade etti.

Osman Balcı'nın önerileri şöyle;

Pandemi sürecinde stresle ortaya çıkan beslenme bozuklukları, dengesiz yapılan diyetler ile hızlı kilo kaybı ya da gereğinden fazla miktarlarda tüketilen A vitamini ve selenyum gibi elementler, saç dökülmesine neden olabiliyor. Covid-19 enfeksiyonuna yakalanan hastalarda ise enfeksiyonun şiddetine göre, yüksek ateşle geçirilen sürenin uzunluğu ve kullanılan antiviral tedaviler nedeniyle iyileşmeden sonraki 2. aydan itibaren yoğun bir saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabiliyor.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

Sağlıklı bir bireyde, saçlar büyüme dinlenme ve dökülme evresinde bir arda bulunuyor. Büyüme, yani uzama evresinde olan saçlar ortalama 4 ile 6 yıl kadar yaşam ömrüne sahipler ve bu süreyi tamamladıklarında dinlenme fazına geçerek, bir süre bekledikten sonra dökülmeye başlıyorlar. Günde ortalama 100-150 adet saç telinin dökülmesi normal kabul edilen bir orandır. Eğer bu oranın üstünde bir dökülme varsa ve bu dökülme evresi 2 aydan uzun sürmüşse, doktora başvurulması gerekiyo

Saçların sağlıklı bir şekilde ömürlerini sürdürmeleri için başlıca, demir, B12, folik asit, çinko, biotin ve D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu elementlerden eksik bir beslenme şekli saçların dökülmelerine, cansızlaşmalarına ve uzamalarının azalmasına neden olabiliyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için, kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerden zengin bir beslenme gerekiyor. Haftada 2 kez balık, 2 kez kırmızı et, her gün 1 yumurta, 1 kase yoğurt, 1 öğün salata, 2 adet ceviz, 6-7 adet badem/fındık ve mevsimine göre meyve tüketimi saç sağlığı için önemlidir.

CANLI VE PARLAK SAÇLAR İÇİN NE YAPILABİLİR?

Metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde çalışması için günde en az 1-1,5 litre su tüketimi gereklidir. Ancak saçları kuru, cansız ve mat olanlar için bu miktarda veya daha fazla su içmek şikayetlerin düzelmesini sağlayamaz. Saçların kuruluğu ve matlığı su içme eksikliğinden ziyade sık yapılan saç boyaları, kimyasal işlemler, sıcak fön, sıcak su ile yıkama, kalitesiz ve saç yapısına uygun olmayan şampuan kullanımlarına bağlı ortaya çıkabilir. Ayrıca tiroit hastalığı, bazı otoimmün hastalıklar, kronik hastalıklar ve bazı ilaçlar saçlarda kuruluğun ve cansız görünümün nedeni olabilir.

SAÇLAR HANGİ SIKLIKLA YIKANMALI?

Saçları çok yağlananlar için oldukça zor bir öneri olmasına rağmen haftada 2 en fazla 3 kez saçlar yıkanmalıdır. Her gün saçları yıkamak ve şampuanlamak saçlı deride yağlanmayı arttırır ve saç tellerinin yıpratır. Saç bakım kremleri saçlı deriye temas ettirmeden saçların uç kısımlarına uygulanmalıdır. Saç bakım yağları ise banyo öncesinde saçlı derideki kan dolaşımını artırmaya yönelik 3-5 dakikalık masajlar şeklinde haftada 1-2 kez uygulanabilir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)