Osman Sivri, Geçmişi ve Düşünceleriyle Bir Öğretmen

Emekliye ayrılan Bafralı Edebiyat Öğretmeni Osman SİVRİ; Meslek hayatını, duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Kapsam 08.02.2021, 12:35 08.02.2021, 12:57

Bafralı Edebiyat Öğretmeni Osman SİVRİ; Meslek hayatını, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Bafra Güreş İhtisas ve bazı güreş kulüplerinde görev yapmış, güreş antrenörü Tuurgay Sivri’ nin de babası olan, Bafra Atatürk Anadolu Lisesi’ nden emekiye ayrılan Edebiyat Öğretmeni Osman Sivri, mesleği, idealleri ie ilgili şunları söyledi:

Osman Sivri Kimdir?

“1956 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde Kuzalan köyünde doğdum. Köyümüzde ilkokul olmadığı için köyümüze yaklaşık 5 km uzaklıkta olan Kapıkaya köyündeki okulda eğitimimi tamamladım.İlkokul benim için çok zor geçen yılardı.Tek sınıflı bir okuldu. Başka komşu köylerden gelenlerle birleşik sınıfta eğitilmenin yanında bir de ikili eğitim yapılıyordu.Çetin kış şartları ve zorluklar var olma yok olma mücadelesine dönüşmüştü.İlkokulu bu şartlarda 1968 yılında tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimimi Bafra'da farklı zorluklar içinde tamamladım.O yıllarda orta okul ve lise aynı binaydı.Alt kat orta üst kat lise eğitimi veriyordu.

1975 yılında girdiğim üniversite sınavında Balıkesir Necati Eğitim'i kazandım.O yıllar ülkemiz üniversitelerinin en çalkantılı ve olaylı yıllarıydı.Daha lise eğitimimizde başlayan öğrenci olayları üniversitede doruklara yükseldi.Olayların eksik olmadığı gün yoktu. Bu karışıklıklarda eğitimimizi tamamladık. Okul bitince 12 Eylül darbesi oldu.Atamaların durdurulması nedeniyle bekleyerek geçen yıllar geldi.1982 Şubatında ilk görev yerim Afyon Merkez Salar ortaokulu Türkçe öğretmenliği ve ardından Bolvadin İHL edebiyat öğretmenliği bir yıl sonra Bolvadin Lisesi edebiyat öğretmenliği görevine atandım.1985 yılında rotasyon atamasından Çorum-Osmancık Başpınar ilköğretim okulu Türkçe öğretmenliğine bir yıl sonrası da fazlalıktan Kamil Ortaokulu Türkçe öğretmenliğine atandım.Üç yıl burada çalıştım. Osmancık İHL edebiyat öğretmenliğine atandım.Burada üç ay çalıştım ve istifa ettim.

Bafra Kızılırmak Dershanesi yıllarım başladı.Bu özel eğitim kurumunda yoğun bir çalışma temposu ve rekabetçi bir anlayışla on yıla yakın bir süre çalıştım.Ülkemizin üniversitelerine öğrencilerimizi hazırlayarak yerleşmelerine ekibimizle yardımcı olduk.Çok güzel sonuçlar elde ettik.Ülkemize yetiştirdiğimiz evlatlarımızla sevinçler ve gururlar yaşadık. Dershanede çalışırken Bafra Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptım.

2002 yılında yaptığım başvuruyla tekrar Milli Eğitim Bakanlığı Sinop -Durağan Lisesi edebiyat öğretmenliği görevine atandım. Buradan Bafra Kemalpaşa İlköğretim okuluna atandım.Bu yıllarda Türk Eğitim Sen Sendikası başkanlığı yaptım. Mezun olduğum okula 2006 yılında edebiyat öğretmeni olarak atandım. Buradan 2021 yılı 4 ocak tarihinde yaş haddini doldurduğum için emekliliğe ayrıldım.Evli ve üç çocuk babasıyım.

Türkçemize sahip çıkmak yüce Türk milletinin bir bireyi olarak borcumuz

Vatanımın, milletimin , bayrağımın, tarihimin sevdasıyla yaşadım.Türk kültürünü özümseyip bunu emperyalist emellere ezdirmemek için çabaladım. Bu bilincin yetiştirdiğim evlatlarımızda kökleşmesine gayret ettim.

Ailenin toplumumuz için önemini, milli ve manevi değerlerle donanmanın gerekliliğine inandım.Bu duyguları anne baba sevgisini kökleştirecek vefa duygusunu yaşatmayı amaç bildim. Öğrencilerime kendilerinin ailelerinin kurumlarının milletlerinin ve insanlığın onurlu bir temsilcisi oldukları bilinciyle hareket etmeleri gerektiği düşüncesini vermeye çabaladım.

Türkçemizin bir dünya dili olması gerektiğini dünyanın her kıtasında temsilcileri - konuşanları- olan bir dilin dünya dili olması için her türlü imkan ve zenginliğinin olduğuna inandım. Bu inancımı kökleştirmek ve yetiştirdiğim evlatlarımıza vermek için uğraştım.Dilimizi başka dillerin boyunduruğundan kurtaracak nesillerin yetişmesi gerektiğine inandım. Türkçemize sahip çıkmak yüce Türk milletinin bir bireyi olarak borcumuz olduğu düşüncesinde oldum. Şuurla işlenecek Türkçemizin dünya dili olması bilinciyle hareket ettim. Ses bayrağımızın bizi on binlerce yıl ötelerden dünyanın sonuna kadar taşıyacak var edecek bir değer olduğu bilincini taşıdım . Bu bilinçte öğrencilerimin olması uğraşını verdim.

Kültürel kalkınma olmadan ekonomik kalkınmanın olmayacağına inanıyorum. Bunun için öğretmen ve eğiticilerin toplumumuzu taşıyacağı zirveleri hayal ettim.Hayal ettiğim bu medeniyet ufuklarına yükselecek çocuklarımızı büyük bir titizlikle yetiştirme gayreti içinde oldum.Her insanın güçlü bir tarafı olduğu bu gücü açığa çıkarmak için herkese ulaşmayı hedef bildim. Ortaya çıkacak güçle engellerin aşılacağını amaçladım.Bilgi yüklemeyle kalınmaması kişilikleri geliştirecek ,değerleri kökleştirecek hedefleri önemsetecek çalışmalar içinde olmaya inandım. Gelişmişliğin zirvesinde sözü dinlenir bir Türk ulusu ve onun mutluluk ve refah içinde , dünyaya yön veren insanlığın övündüğü bireylerinden biri olmayı istedim. Öğrencilerimin de bu düşüncelerde olmasını arzuladım.Bütün öğrencilerim için rol model olmanın bilinciyle hareket ettim. Her zaman kendimi yenilemek için çalıştım.İnsanlara ideolojik değil kimlik ve kişilikleriyle yaklaştım. Doğru dürüst ve çalışkan olmayı ilke edindim.

Fikrimin gerektirdiği ve inancımın emrettiği gibi yaşamak hedefim oldu. Haksızlıklara uğradım ancak intikamcı olmadım. 'Vefa borcunu hissetmeyen insan aidiyet duygusundan yoksundur ' düşüncesinde oldum. Gerçekleşmeyecek hayal kurmadım kurduğum hayaller hep gerçek oldu.

Okumayı sevdim.Şiirler yazdım. Kültürel etkinlikler sevdiğim çalışmalardandır. Öğrenciliğim ve öğretmenliğim sürecinde yüzlerce program hazırladım ve öğrencilerimle sundum. Onları bu konuda hazırlamak onlarla birlikte topluluk karşısında o heyecanı yaşamak benim için çok değerliydi. Dershanedeki çalışmalarımda da soru üretmek eğitim materyalleri hazırlamak işimi severek yapmak üretici yönümü geliştirdi ve özgüvenimi zirveye taşıdı.

İnsanlarla bilhassa öğrencilerimle iletişim kurmak onları eğitmek işimi severek yapmak eğitimciliğimi olgunlaştırdı.

Hayvanları çok severim. Onların da bizimle bir dünyayı paylaştıklarını onların da eko sistem içinde rollerin olduğunu düşünürüm . Elimizden geldiğince onlara yardımcı olmamız gerektiğine inanırım.Bunun için de gayret gösteririm.Baktığım sokak hayvanlarını kaybedince günlerce etkisinde kalır ve üzülürüm.Hayatımdan bir şeylerin eksildiğini düşünürüm.

İnsanları yanlışlıkla da olsa incitmekten ve üzmekten korkarım.Bir canlıya zarar vermek beni çok ekiler.Yalnızlıktan ve çaresizlikten korkarım.Çalışmayı çok severim.Hedeflerim doğrultusunda ilerlerim.Üretkenliği ve yaratıcılığı olan işler daha çok ilgimi çeker ve bu tür işlerde çalışmayı severim.İnsanlarla iletişimim iyidir.Yeni girdiğim ortamlara çabuk uyum sağlarım.Ülkeme sevdalıyım. Ülkemin gelişmesi için her türlü özveriyi gösteririm.Ekip ruhuyla hareket etmenin gerekliliğine inanırım ve bunun için gayret gösteririm.

Selam olsun, bu milleti medeniyet ufuklarına taşıyanlara ve taşıyacak olanlara!

Selam olsun, ülkesine gönülden bağlı olanlara !

Selam olsun , Tüm şehitlerimize ve gazilerimize.

Selam olsun, bağrında bulunduğum yüce Türk milletini ve onun her bir bireyine! “

Öğretmenimiz Osman SİVRİ Beye; emeklilik hayatıda başarılar dileriz.

Oktay ZERRİN. Özel Haber-Bafra

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)