PKK Silah Bırakacak mı?

PKK Hiçbir şekilde silah bırakmayacaktır.Terör örgütü PKK’nın silah bırakması tabiatına aykırıdır.

Kapsam 01.03.2015, 13:22 25.07.2016, 19:56
PKK Silah Bırakacak mı?

Dün gözler Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde gerçekleşen toplantıdaydı. Yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP heyetinden Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı.

Toplantıda HDP adına Sırrı Süreyya Önder konuşarak barışın omurgası olarak nitelendirilen 10 maddiye özetledi.

HDP heyetinin bu okuduğu Abdullah Öcalan’ın PKK'ya yaptığı çağrının yankıları gün boyu yankılandı. Televizyonlar ve internet haber siteleri bu haberlerle çalkalandı. Sanki bayram ilan edilmişti. Çok zaman geçmedi ki bu çağrı aslında silah bırakmak için yapılan bir çağrı olmadığı o masanın dışındakiler tarafından konuşulmaya başlandı.


Öcalan’ın ‘Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi karar vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum’ sözleri PKK’nın silah bırakması gibi yorumlandı. Burada aslında silah bırakalım mı bırakmayalım mı kararının verileceği kongreden bahsediliyor. "PKK Kongresini yapıp silah bırakma kararı alacak" biçimindeki yaklaşımlar da demagojiden başka bir şey değildir.

Bu konuyla alakalı açıklama yapan HDP Muş Milletvekili Demir Çelik’in söylediği şey aynen şöyle:

“Öcalan’ın yaptığı çağrı silah bırakma çağrısı değil, önceden ifade edildiği gibi 10 maddelik bir çözüm paketi var. Bu çözüm paketi KCK ve devletin onay vermesi, bu çözüm parametrelerinin arkasında olma iradesini göstermesi halinde bahar aylarında PKK’yı kongreye çağırabileceğini bu kongrede Türkiye’ye karşı silahsızlanmanın çağrısın tartışılabileceğin oradan bir karara varabileceklerini söylemektedir” YAZININDEVAMI

Yorumlar (0)