Pomeranian Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evde beslenen hayvanlar için en önemli eğitimlerden birisi olan tuvalet eğitimi, dış mekan veya ev içerisinde belirli bir bölgede verilebilmektedir.

Kapsam 24.01.2020, 15:59
Pomeranian Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Birçok çeşide ve özelliğe sahip olmasıyla en dikkat çeken hayvanlar arasında yer alan köpekler, insanların en iyi dostları arasında yer almaktadır. Köpekgiller (Canidae) familyasına dahil olan köpekler, görünüm ve büyüklük gibi farklılıklara sahiptir. 400'den fazla ırka sahip olan bu tür, etçil ve memelidir. Tilki ve çakallarla akrabalığı bulunan köpekler, boz kurdun bir alt türüdür. 12 bin yıldan daha uzun bir süredir insanlarla birlikteliği bulunan bu hayvan türü, ihtiyaçların değişmesi ile birlikte evrimleşmiştir. 39 çift kromozoma sahip olan köpeklerde, insanlarda olduğu gibi bir kromozom anneden, bir kromozom ise babadan gelmektedir.

İnsanlara en yakın hayvan türlerinden birisi olan köpekler, pek çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Av, koruma, arama ve bunun gibi birçok farklı amaca uygun olarak üretilen ve yetiştirilen köpekler, insanoğlunun gelişiminde önemli bir role sahiptir. Köpek türleri arasında yer alan en sevimli türlerden birisi olan Pomeranian, Almanya kökenli olarak 1800'lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Kuzeyli ırklar arasında yer alan Spitz adlı türden gelen Pomeranian, ilk ortaya çıktığı zamanlarda 15 kg civarındaydı.

Dünya tarihine damga vuran insanlar arasında yer alan Mozart ve Emily Zola gibi insanlarında Pomeranian cinsi köpeklere sahip olduğu bilinmektedir. Oyuncak bebeğe benzeyen ve oldukça sevimli olan bu köpekler, kucak köpeği olarak da bilinmektedir. Bekçi özelliği de bulunan bu köpekler, sevgi dolu ve uysaldır. Doğumları oldukça zorlu olan Pomeranianlarda, sezaryen de seçenekler arasında yer almaktadır. Çok zeki olan bu türde, köpek tuvalet eğitimi verilmesi de oldukça kolaydır.

Pomeranian Özellikleri Nelerdir?

En sevimli köpek türleri arasında yer alan Pomeranianların kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Hayat dolu olan bu köpekler sahiplerine oldukça sadık olmakla birlikte inatçı ve cesurdurlar. Başlıca özellikleri ise şu şekilde karşınıza çıkmaktadır.

  • Çok tüylü ve küçük bir ırktır.
  • Erkek ve dişiler ortalama olarak 1 ila 3 kilogram arasında ağırlığa sahiptir.
  • Boy uzunlukları erkek veya dişi fark etmeksizin 18-30 cm arasında seyretmektedir.
  • Yaşam süreleri 13-16 yıl arasında değişmektedir.
  • Dik kulaklara ve sivri bir burna sahiptir.
  • En yaygın olarak turuncu, kızıl, kahverengi, krem ve beyaz rengine rastlanmaktadır.

Aile ve yarışma köpeği olarak aranılan köpek türleri arasında yer alan Pomeranianlarda, tuvalet eğitimi oldukça önemlidir. Köpek tuvalet eğitimi yapabileceğiniz en kolay köpeklerden birisi olan Pomeranianlar, oldukça zekidir. Meraklı olan ve kolay öğrenen bu köpeklerde, tuvalet eğitimi yavruyken verilmelidir. Apartman hayatına oldukça kısa sürede uyum sağlayan bu köpekler, çok sıcak havaları sevmez. Bunun için sıcak zamanlarda serin ortamlarda köpeğinizi tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evde beslenen hayvanlar için en önemli eğitimlerden birisi olan tuvalet eğitimi, dış mekan veya ev içerisinde belirli bir bölgede verilebilmektedir. İç mekana veya dış mekana uygun olarak verebileceğiniz tuvalet eğitimlerinde, farklı metotlar yer almaktadır. Biraz sabır ile oldukça kolay bir şekilde verilebilen tuvalet eğitiminde ilk olarak mama miktarını ve süresini belirlemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfı dışında Pomeranian köpeğinizin önünde su ve mama kabı bulundurmamalısınız. Sabır, sevgi ve disiplin üçlüsü ile verebileceğiniz tuvalet eğitimi sonucunda oldukça başarılı sonuçlara imza atabilirsiniz. Doğru noktaları kaçırmanız durumunda daha büyük sorunlara yer açabilen tuvalet eğitimine dikkatli bir şekilde özen göstermeniz gerekmektedir.

Köpek tuvalet eğitimi için yapabileceğiniz en mantıklı hareketlerden birisi güvenli ve kısıtlı bir alan oluşturmaktır. Bu alan içerisinde Pomeranian köpeğinizin yuvası, yemek ve oyuncakları yer almalıdır. Mama ve su zamanlarını belirli periyotlarda vermeli, akşam 7-8 sonrasında su ve mama vermeyi kesmelisiniz. Eğitim süresinde tek bir kişi Pomeranian ile ilgilenirse daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Köpeğinizi izleyerek verebileceğiniz tuvalet eğitimleri sırasında, köpeğinizin davranışlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pomeranianlar yeri koklayarak veya telaşlı hareketler yaparak tuvaletinin geldiğini belli edecektir. Bu durumlarda hemen belirlediğiniz alanlara köpeğinizi götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca tuvalet eğitiminde kullanabileceğiniz tuvalet pedi ile işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bu pedlere alıştıracağınız Pomeranianlarda, ilerleyen süreçte pedleri azaltmalı ve seçmiş olduğunuz bölgeye alışmasına yardımcı olmalısınız. Ödül mamalarını kullanarak daha başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz köpek tuvalet eğitimi, ortalama 1-2 hafta içerisinde başarıyla tamamlanabilmektedir.

Tuvalet eğitiminde profesyonel hizmet için pet okulu iletişim numarası: 0 516 169 09 99

Yorumlar (0)
15°
açık