Alexa
banner314

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur: “Nesil İnşacısı Alparslan Türkeş

Çarşamba akşamları tertip edilen Baykara Meclisi Sohbetlerinin bu haftaki (04. 04. 2018) konuşmacısı, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası  İlişkiler Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Mehmet Akif OKUR oldu.

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur: “Nesil İnşacısı Alparslan Türkeş
banner327

Samsun Türk Ocağı tarafından on beş günde bir düzenlenen konferansların yanında, Çarşamba akşamları 18.30-19.30 saatleri arasında tertiplenen, Baykara Meclisi Sohbetlerinin bu haftaki (04. 04. 2018) konuşmacısı, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası  İlişkiler Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Mehmet Akif OKUR oldu.

“Nesil İnşacısı Olarak ALPARSLAN TÜRKEŞ başlıklı konuşmasında, Alparslan TÜRKEŞ’in siyaset hayatının ne zaman ve ne şekilde başladığı, ülkücü bir neslin inşasındaki önemi ve Türk milliyetçiliği için “TÜRKEŞ” isminin ne manaya geldiği konularına değindi. 

"Böyle Kadrolarınız Yoksa..."

M.Akif Okur, Alparslan TÜRKEŞ’in siyasi hayatına devletin en yüksek kademesinden giriş yaptığını, sonrasında “Devletin ve toplumun arasına karışarak siyaset” yapan önemli bir lider olduğunu söyledi. Okur, TÜRKEŞ’in Türk devletinin önemli meselelerinin olduğunun farkına iktidar olunca  vardığını belirterek, Bu meselelerin “çözümü” için yetişmiş kadrolara ihtiyaç duyduğunu anlattı. Alparslan Türkeş'in Sürekli olarak Türk gençliğini besleyecek bir kadro, önemli bir kaynak oluşturma çabası ile hareket ettiğini, adımlarını bu yönde sağlam temellerle attığını ifade eden Okur, “Devlet dediğimiz cihaz, insanlardan oluşuyor ve siz ‘Türk milleti’nin meselelerini çözmek için kadrolara muhtaçsınız. Devlet iktidarını size anahtar teslim verseler bile, o devlete hiçbir şey yapamazsınız… Devleti kendi arzu ettiğiniz istikâmete yürütebilmeniz için sizinle ‘imanı’, ‘ilkeleri’ ve ‘fikirleri’ örtüşen ‘ülkü’ sahibi, ‘azimli’, gözü kara, inandığı uğurda yürüyecek kadrolara muhtaçsınız. Böyle kadrolarınız yoksa siz iktidar da olsanız tek başınıza hiçbir şey yapamazsınız…” dedi..

“Siyaset sizin fikrinize bir cazibe kazandırıyor."

Prof. Dr. Akif Okur, TÜRKEŞ’in Türk milletinin temel sorunlarına cevap veren, temel bir düşünce sistemi ile hareket ettiğini, bu düşünce sistemini merkez alarak ülküsünü kuşaklara yaymaya çalıştığını, diğer taraftan ise siyaset yaptığını belirtti. Bu ikisinin birbirini besleyen süreçler olduğunu kaydeden Okur, “Siyaset sizin fikrinize bir cazibe kazandırıyor. O cazibe ile beraber topladığınız insanlara fikrinizi anlatıyorsunuz. Fikrinizi anlayanlar, gücü kadroya dönüşen insanlar, onlarda aynı zamanda siyaseti besleyen ‘yapı taşları’ haline geliyorlar. İkisi devri daim halinde birbirlerini besleyerek geleceğe doğru ilerliyorlar.” şeklinde konuştu.

"Başbuğ Alparslan Türkeş..."

Turan idealinin ortaya çıkış noktasının çarpıtıldığına değinen Okur, “Turan meselesini, ‘Macarlar üzerinden öğrenildi’ diye yanlış bir algı vardır.” diyerek, “Turan Ülküsü”nü tanımlarken de “Turan ideali haçın koynundan çıkmamıştır, ‘hilâl’ in koynunda yaşamıştır…” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur: “Nesil İnşacısı Alparslan Türkeş

Türk Dünyası’nın büyük güçlerin mücadelelerini alanına dönüşebileceği gibi  birlik ve bütünlük içerisinde hareket ederse, denge siyaseti izleyerek, bağımsız ve güçlü bir geleceğe doğru adım da atabileceğini beleriten Okur, Bu noktada Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in yetişmiş kadrolara verdiği değerin, ehemmiyetin daha net farkına varılabileceğini dile getirerek, “Bu meselelerle mücadele edebilmek için, bu işlere inana kadrolara ihtiyaç var…” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Akif OKUR konuşmasını şu sözleriyle tamamladı:

"Tarihin Şakası Yok"

“Önümüzdeki dönem geçtiğimiz dönemden daha çetin olacak… Bizler o zaman rahmetli başbuğumuzu, o dönemde, Türk siyasi hayatı boyunca göstermiş olduğu ufku daha iyi anlayacağız… Yapmaya çalıştıklarını daha iyi anlayacağız… Ümit edelim, devletimizi yönetenler de benzer bir idraki hızla edinsinler, yoksa tarihin şakası yok… Tarih ‘milletler mücadelesi’ olarak en haşin bir biçimde kendini yeniden insanlığı önüne koyuyor…”

Türk Ocağı Başkanı Serkan ŞEN, Okur'a Türk Ocağı anmalıklarını takdim etmesinin ardından program sona erdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 10:52
YORUM EKLE

banner307

banner325