Alexa

Prof. Erzurumlu'dan, 21. Yüzyılda Orta Asya'nın Jeopolitiği

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Kısa adı "Kutlu Yol Derneği" bu hafta Kutlu Yol Söyleşileri'ne Prof. Dr. Kenan ERZUMLU'nun konuştu.

Prof. Erzurumlu'dan, 21. Yüzyılda Orta Asya'nın Jeopolitiği
"Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği" Kısa adı "Kutlu Yol Derneği" bu hafta Kutlu Yol Söyleşileri'ne Prof. Dr. Kenan ERZUMLU'nun konuşmacı olarak katıldığı "21. Yüzyılda Orta Asya'nın Jeopolitiği" konusu ile devam etti.

Mustafa keskin’in Başkanlığında, geniş katılım ile gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Kenan ERZUMLU şu sözleriyle görüşlerini aktardı;

“On milyon kilometre kareye yayılmış durumdaki 300 milyonluk Türk Dünyası, sahip olduğu yeraltı-yer üstü kaynakları ve stratejik konumu ile süper güç olmaya adaydır. Binlerce yıllık devlet geleneği ve "cihan hâkimiyeti" ülküsü geleceğimiz için en büyük itici güç kaynağımızdır.

1980 sonrası değişen iki kutuplu dünyanın yerini, tek kutuplu dünyanın alacağı propogandaları yapılmasına karşılık, 2000li yılların ilk çeyreğinde oluşan yeni dengelerle, çok kutuplu dünya ya yönelinmiştir.

Türkiye bu şartlar altında "tüm yumurtalarını tek sepette toplamaktan" vaz geçmelidir.

Zira uluslararası siyasetin temel kuralı olarak, mutlak dostluklardan veya düşmanlıklardan bahsedilemez. Uluslararası siyasetin temel kuralı "menfaat"tir.

ABD'nin "yeni dünya düzeni", Rusya'nın eski çarlık ve Sovyet politikalarına devamı, Çin'in hâkimiyet-etki alan mücadelelerinin etken olduğu günümüzde; Türk Dünyasının yeni stratejiler geliştirmesi ve yeni büyük oyunda rol kapmaya çalışmaktansa, oyunun yönetmeni olmayı hedeflemesi şarttır.

Bu potansiyelimiz vardır. Eksiğimiz çalışmak ve iyi yönetilmektir.”

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 20:53
YORUM EKLE

banner325