Rakı Nasıl Yapılır, Rakının Hammaddesi Nedir?

Rakı ülkemizde bol miktarda tüketilen bir içki türüdür. Rakı, Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında üretilmeye başlamıştır. Peki rakı nasıl yapılır? Rakı neden yapılır? Rakının hammaddesi nedir?

Kapsam 16.12.2020, 00:26 03.03.2021, 22:27
Rakı Nasıl Yapılır, Rakının Hammaddesi Nedir?

Rakı, Ülkemizde en çok tüketilen içki türlerinden birisidir. Rakıda kullanılan en yaygın madde üzümdür. Rakı,genelde anason ile tatlandırılır. Bu yazımızda, rakı nasıl yapılır? Rakı neden yapılır? Rakının hammaddesi nedir? sorularına kısa olarak cevap vereceğiz. Rakı milli içki olarakta anılmaktadır.

Rakı Nasıl Yapılır?

Öğütülmüş tahılın içindeki nişastanın sıcak su ile tanklarda birleştirilmesi ve şekerli suya dönüşmesi işleminin ardından, fermante edilen, üzüm şırasının, pastörize edilerek damıtılması sonucu oluşan yüksek alkollü karışıma suma adı verilmektedir. Meyan kökü eklenerek, bakır imbiklerde anason tohumu ile uygulanan fraksiyonel distilasyon işleminden sonra suma, yüksek alkol oranına sahip olur. Buna su ilave edilerek ve tatlandırılarak içime uygun alkol seviyesine getirilir. Ardından ise havalandırılarak rakının olgunlaşması sağlanır. Ardından rakı şişelenmeden önce en az bir ay dinlenmeye bırakılır. Fraksiyonel distilasyon yani damıtma sırasında oluşan rakının orta kısmı oldukça yüksek alkollüdür. Bu kısma göbek adı verilmektedir,

Rakı yapılmasında kullanılan malzemeler

  • 1 litre etil alkol
  • 3 cc Anason Yağı,
  • 6 cc Bitkisel Gliserin,
  • 1133 cc kadar hazır su,
  • Yaş üzüm aroması,
  • Aktif karbon

Evde Rakı Yapımı?

Merdiven altı diye tabir edilen hijyenik olmayan ortamlarda bilinçsizce yapılan içkiler insanların ölümüne sebep oluyor. Rakının zararları zaten varken evde veya merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan içkiler sakat kalmalara veya ölümlere sebep oluyor. İyi bilinmelidir ki rakının evde yapılması veya merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılması çok tehlikeli olmaktadır.

Ülkemizde rakı ve alkol üretimi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izni almak zorunludur. Diğer yandan alkol piyasasındaki düzenlemelerle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı “Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Biriminin” (TAPDB) belli izin işlemlerini gerçekleştirmeleri ve bu kurumdan bandrol almaları gerekmektedir. Bu şekilde kayıtlı bir üretim ve izlenebilirlik sağlanmaktadır. Bunun dışında sahte alkol ve rakı üretim yasaktır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Haluk 1 yıl önce
Evde yapımı nasıl yapılır