Ramazan Ayı Nasıl Değerlendirilmeli? (Bayram Kaç Gün)

Ramazan ayı yaklaşırken Müslüman alemi hazırlıklarına başladı. Ramazan ayı mübarek bir aydır. Peki Müslümanlar bu kutsal ayı nasıl değerlendirmelidir? Ramazan Ayında neler yapmalıdır? Oruç tutan müslümanlar nelere dikkat etmelidir?

Kapsam 12.04.2018, 01:08 12.04.2018, 02:05
Ramazan Ayı Nasıl Değerlendirilmeli? (Bayram Kaç Gün)

Ramazan ayı 15 Mayıs Salı günü başlayacak, 14 Haziran Perşembe günü nihayetine erecek Onbir ayın sultanı Ramazan ne zaman başlayacak sorusunun cevabı merak ediliyordu. Diğer taraftan 2018 yılında bayram tatili kaç gün olacak sorusuda özellikle çalışanlar için merak ediliyor.

RAMAZAN BAYRAMI KAÇ GÜN

14 Haziran Perşembe – Arefe Günü
15 Haziran Cuma – 1. Gün
16 Haziran Cumartesi – 2. Gün
17 Haziran Pazar – 3. Gün

RAMAZAN AYI NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle, Ramazan ayının ilk on günü rahmet, ikinci on günü günahlardan bağışlanma ve üçüncü on günü ise, cehennem den uzaklaşmadır. 

Öncelikle Oruçlu olan bir Müslüman, edep dışı hal ve hareketlerden sakınmalı, insanları incitecek her tür davranış ve konuşmalardan uzak durmalıdır. Çünkü Oruç, kişinin kalbini inceltir, gönlünü açar, gönül açılınca el açılır ve cömert olunur.

Fitrelerimizle ihtiyaç sahiplerini sevindirmelidir1. Bu ayda diğer aylara göre çok daha cömert olunmalı ve ikramda bulunmalıyız: Allah cömerttir, cömertleri sever. Bu bağlamda Yüce Rabbimiz, kullarından kimini zenginlikle, kimini ise yoksullukla deniyor. Belki biz nimetiyle denenen kullarından olabiliriz. Dolayısıyla diğer kardeşlerimizi de düşünmeli, bize verilenlerden onlara ikramda bulunmalı ve bunun mutluluğunu yaşamalıyız. Bu ayda ihtiyaç sahibi olanlara yardımda bulunmak, Sevgili Peygamber’imizin en çok sevdiği amellerin başında gelmektedir. O öyle bir yardım severdi ki, akşam ihtiyaç için geleni sabaha bırakmadan hacetini giderirdi. Onun ümmeti olan bize düşen, zekâtlarımız ve Fitrelerimizle ihtiyaç sahiplerini sevindirmektir. Peygamberimizin ifadesiyle, bu ayda işlenen bir farzın karşılığı diğer aydakilere göre yetmiş katıyla karşılık görecektir.

Peygamber’imiz, çokça tövbe ederdi2. Günahlardan çokça Tövbe etmek: Ramazan ayı kendimize çeki düzen vererek günahlardan temizlenmenin tam zamanıdır. Tövbe her zaman yapmamız gereken bir amel olmakla birlikte bu ayda sıkça tövbe ve istiğfarda bulunmalı, Şeytanlar bağlanmışken bu fırsatı kaçırmamalıyız. Peygamber’imiz, çokça tövbe eder ümmetine de tavsiye de bulunmuştur. Çünkü Allah çok tövbe eden ve temizlenenleri sever.


3. Cenneti istemek, Cehennemden Allah’a sığınmak: Rahmet ayında, Allah’tan bizi cennete götürecek ameller işlemeye muvaffak etmesini, ebedi alemde Peygamberimize komşu olma niyazında bulunmalıyız. Cehenneme düşmekten ve cehenneme götürecek amel işlemekten de Allah’a sığınmalı, Kelime-i tevhid “Lailahe illalah” kelimesini dilimizden düşürmemeliyiz. İnancımız ve yaşantımız bu kelimeye uygun olmalı ki Allah’ın sevdiği bir kul olabilelim.4. Sıkça Dua etmek: Dua’nın ibadetin özü olduğu bilincini kavrayarak, bu ayda daha çok dua etmeliyiz. Kendimize, ailemize, sevdiklerimize, diğer kardeşlerimize yapacağımız duanın onları, dünya ve ahret mutluluğuna kavuşmalarını istemenin fırsatını kaçırmamalıyız. Kısaca Ana- baba, evlat, kardeş, akraba, milletimiz ve Müslümanlar için dua etmelim ki, kazanan biz olalım.

5. Sevgili Peygamberimize Salatü Selam Getirmek: Hz. Peygamber’e salâvat, en üstün ibadetlerden olup onun şefaatine ulaşmanın en kısa yoludur. “Allah ve melekleri Ona salat ederler, ey iman edenler sizde Allah Resülüne salavat getirin,” (Ahzab, 56). Buyurur. Salâvatın anlamı, Peygamberimizi sevmek, övmek ve yüceltmek için dua etmektir. Hadislerde, “Bana cennette en yakın olanınız, üzerime en çok salâvat getireninizdir… Kim bana bir salâvat getirirse Allah ona on rahmet eder, on küçük günahını siler ve amel defterine on sevap yazılır.”En özlü salâvat şöyledir. “Allahümme Salli Ala Muhammed’in ve Ala Ali Muhammed,” olarak bildirilmiştir.

Allah’ım Seni sevmeyi, Seni seven kişiyi sevmeyi, Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isteriz. Rabbimiz, Senin engin rahmetini umuyoruz. Bizi göz açıp kapayıncaya kadar da olsa, nefsimizle baş başa bırakma. Halimizi tamamıyla düzelt, aramızdaki düşmanlıkları kaldır, sevdir bize sevdiklerini. Rabbimiz! Senin rızan için tuttuğumuz oruçlarımızı, verdiğimiz hayırlarımızı eksiği ve kusuruyla kabul buyur, günahlarımı affet. Senden başka İlah yoktur. (Amin.) 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)