Alexa

Ramazan Ayı, Orucun İl Günü ve Bayram Ne Zaman?

On bir ayın sultanı Ramazan ayı yaklaşıyor. peki Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç ne zaman? Savura kaçta kalkacağız? Oruç tutmak kimlere farz?, İftar ne zaman? Kapsam Haber içeriğinde Ramazan Ayı ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Peki Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan Ayı, Orucun İl Günü ve Bayram Ne Zaman?

İslam alemi için Ramazan Ayı çok önemli bir aydır. Ramazan Ayı on bir ayın sultanı olarak görülmüştür. Ramazan ayına kısa bir zaman kaldı. Üç ayların gelmesiyle birlikte müslümanlar ramazan ayına, oruç tutmaya hazırlanmaya başladı. Peki, bu yıl Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İlk oruç ne zaman idrak edilecek? Ramazan ayında oruç kimlere farz? Akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmayan her Müslüman Ramazan orucunu tutması farzdır.

Ramazan ayı, ay takvimine göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. 

Ramazan ayını değerli kılan, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır.

Yüce Allah Kur'an'da "Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. 

Kur'an', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir.

İLK İFTAR NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2019 yılının ilk oruç ibadeti, 5 Mayıs Pazar gününü 6 Mayıs Pazartesi gününe bağlayan gece sahura kalkılmasıyla başlayacak. 

Müslümanlar, 6 Mayıs Pazartesi günü ilk iftarlarını yapacak. 3 Haziran Pazartesi günü ise son oruçlarını tutarak 'Onbir Ayın Sultanı'na veda edecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

4 Haziran Salı günü başlayacak olan Ramazan Bayramı, toplamda 3 gün sürecek. Bayramın son günü ise 6 Haziran Perşembe günü.7 Haziran Cuma günü için köprü izin kullanan çalışanlar, 9 gün izin imkanı yakalayacak.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 11:32
YORUM EKLE