Ramazan Bayramına Girerken!

Bizleri bir bayrama daha ulaştıran Alemlerin Rabbi Yüce Allah’a sonsuz hamdolsun.

Kapsam 16.07.2015, 15:17 25.07.2016, 20:40
Ramazan Bayramına Girerken!

 Bizleri bir bayrama daha ulaştıran Alemlerin Rabbi Yüce Allah’a sonsuz hamdolsun. Ramazan Bayramı, her gün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Günlerin en uzun döneminde oruç ibadetlerini yerine getirenler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevinç ve neşesini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşmuşlardır. Bu bakımdan Yüce Yaratanımıza kul olmanın ve Onun emirlerini yerine getirmenin şuurunda olan Müslümanların Bayram’ıdır bu gün. Yine bu gün Rabbimizin emrine uyup, Namazını kılan- Orucunu tutan, Sevgili Peygamberinin sünneti olan Teravih namazlarını yerine getiren, kendini günahlardan koruyanların bir aylık manevi görevin karşılığının alındığı sevinç günüdür.

Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle Yüce Rabbimiz bu gün Meleklerine şöyle hitap eder. “Ey Meleklerim! Kullarımın yerine getirdiği emrimin karşılığı nedir? Onlara, mükafatın tam olarak verilmesidir, cevabının ardından Yüce Rabbimiz, emrini yerine getiren kullarına hitaben. “Ey benim sadık kullarım! Benim rızamı kazanmak için bir ay boyu Oruç tuttunuz, iftar ettiniz. Bayram namazınızın ardından bağışlanmış olarak evlerinize dönün”, müjdesinin verildiği gündür Ramazan Bayramı. (El-Tergib vet-Terhib Trc. 2/332) Diğer yandan Ramazan Bayramı, günahlardan bağışlanmış olmanın da bir sevinç vesilesidir.

Müslümanlara has olan bu Bayram’ı aynı zamanda sosyal hayatta toplumu kaynaştırıp bir araya getiren sevinç ve neşe gününün de diğer bir adıdır. Böyle bir günde, yüce duygular coşar, sevgi ve saygı hisleri karşılıklı olarak alabildiğine canlanır, yardımlaşma ve kaynaşma son sınıra ulaşır. Öyle ki, bu kaynaşma ruhu yalnızca hayatta olanlarla sınırlı kalmaz, kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için Müslümanlar bayram arifesinde mezarlıklara akın eder, geçmişlerinin ruhaniyetlerine Kur’an ve dua edilerek, unutulmadıkları ortaya konur. Bu ne güzel ne vefalı bir gelenek Rabbim! Hiçbir din ve inanç siteminde böyle bir güzellik göremezsiniz.

Bayram vesilesiyle Müslüman kardeşlerimize tavsiyecimizi özetle şöyle sıralayabiliriz: duaların reddolunmayacağı bu akşam, ibadetiniz yerine getirdikten sonra, Allah’tan bağışlanma dileyelim, dua edelim, Allah’ı çok analım ve Sevgili Peygamberimize salavat getirelim. Vaktinde kalkıp mümkünse banyomuzu yapalım, temiz elbiselerimizi giyip, evlatlarımızı da alarak camilere koşalım. Karşılaştığımız kardeşlerimize güler yüzle selam verelim, fakirleri sevindirelim, dargın olanlarımız varsa barışalım, akrabalarımız, komşularımız ve tanıdığımız tanımadığımız kardeşlerimizin Bayramlarını tebrik edelim. Hastaları ziyaret edelim ve daima tatlı dilli güler yüzlü olmaya gayret edelim. Büyüklere saygı, küçüklere şefkat gösterme ve onları sevindirmenin Bayrama yakışan güzel hasletlerden olduğu unutulmayalım.

Ey Yüce Rabbimiz! Bu Bayram sabahı kapına geldik, sana el açtık dua ve isteklerimizi kabul et, bu aciz kullarını boş çevirme. Rabbimiz! İçimize öyle bir merhamet ver ki, bizi birbirimize karşı sarsılmaz bir sevgi, düşmanlarımıza karşı da güçlü kılsın. Bize öyle bir hayat sürdür ki, sevginle ömrümüzü onunla dolduralım, her gittiğimiz yere Senin sevgini ve ismini taşıyanlardan olalım. Rabbimiz! Geride bıraktığımız Ramazan ayında okunan ve dinlenen Kur’an’ı bize anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi nasip et. Bizi Sevgili Peygamberimizin Havzı Kevseri başında buluşanlardan eyle! Cennetinle Cemalinle bizleri müşerref eyle! Amin. Bayramınızı candan kutluyor sizleri, Allah’a emanet ediyorum.


Mehmet Albayrak

Yorumlar (0)