'Rusya, kaba, saygısız, işgalci ve kaosu büyüten tavrını artırıyor'

Rusya, kaba, saygısız, işgalci ve kaosu büyütmeye yönelik tavrını daha da artırdığına dikkat çeken Orhan Karataş, "İdlib’in bir çıkmaza girmesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ne dostluk kaldı, ne işbirliği. Ne saygı kaldı, ne komşuluk. Verilen sözler, yapılan anlaşmalar kağıt üzerindedir ve hiçbir bağlayıcılığı kalmamıştır. " dedi.

Kapsam 28.02.2020, 22:48
'Rusya, kaba, saygısız, işgalci ve kaosu büyüten tavrını artırıyor'

Türkiye, genel olarak Suriye politikalarında, özel olarak da İdlib’deki kararlılığını, en küçük bir geri adım olmadan sürdürmek zorunda olduğunu belirten Türkgün Yazarı Orhan Karataş, Bu kararlılık sahada da karşılık bullduğuna dikkat çekerek, "Daha önce Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Herakatlarında bunun olumlu sonuçlarını aldık. ABD’nin ne dediğine, ne istediğine, ne planladığına bakmadan, Rusya’nın itirazlarını ciddiye almadan bu harekatları yaptık. Terör örgütleri PKK, PYD, DEAŞ bu harekatlardan sonra darmadağın oldu." dedi.

"İdlib’de yaptıklarımız da uluslararası hukuka da uygundur. Adana mutabakatına dayanıyoruz." ifadelerini kullanan Karataş, ne ABD gibi terör örgütleri üzerinden petrolün, ne Rusya gibi katil Esad üzerinden Suriye’ye yerleşip işgal etmenin peşinde olduğumuzu belirterek; "Önce kendi varlığımızı ve güvenliğimizi garantiye alıyoruz. Sonra Suriye halkının geleceğine yön veriyor, zulmü ve gözyaşını durdurmaya çabalıyoruz. Hiç kimse bunun aksini söyleyemez. Nitekim, Rusya’nın Türkiye karşısında söyleyecek sözü, kendini savunacak hali kalmamıştır. Şimdi de masadan kaçmaya çalıştıklarını ibretle izliyoruz. 5 Mart’ta yapılacağı açıklanan liderler zirvesinde ipe un sermeye başlamışlardır. Altında imzaları olan Soçi mutabakatının için boşaltmak için uğraşıyorlar." dedi.

Türkiye'nin sahada olduğunu, İdlib’deki gözlem noktalarımızın gayet haklı ve doğru şekilde tahkim edilmiş ve güçlendirilmiş bulunduğunu belirten Karataş; "Esad’ın Rusya’nın arkasına saklanmasının kendisini kurtaramayacağı net biçimde gösterilmiştir. Verilen sözlerin yerine getirilmesi, varılan mutabakatların hayata geçirilmesi herkesin faydasına olacaktır. Esad katilinin kalleşliklerine, cinayetlerine artık tahammül kalmamıştır. Katil Esad’a tanınan sürenin dolmasına çok az bir zaman vardır. Nitekim, dengelerin değişmeye başladığını, Esad’ın kanlı askerlerinin olduğu bazı yerlerin yeniden el değiştirdiğini görüyoruz." dedi.

Rusya, Suriye’deki ikiyüzlü, dönek, güvenilmez tavrını burada da sürdürdüğünü belirten Türkgün Yazarı Orhan Karataş'ın makalesinin tamamı için tıklayın.

Kaynak: Türkgün Gazetesi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)