SADAT ne demek, kuruluş amacı nedir? (Adnan Tanrıverdi kimdir?)

SADAT nedir merak edileyor. Sadat, Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. dir. SADAT, Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir. Peki, Adnan Tanrıverdi kimdir? SADAT nedir?

Kapsam 30.05.2021, 20:01
SADAT ne demek, kuruluş amacı nedir? (Adnan Tanrıverdi kimdir?)

SADAT'ın Suriye'deki El Nusra örgütüne silah taşıdığı iddia edilmesinin ardından SADAT merak edilmeye başladı. kendisini "savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket" olarak tanımlayan SADAT,  hakkında kurulduğu günden bu yana çeşitli iddialar dile getirilmişti.Peki SADAT nedir?

SADAT NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

SADAT 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kurularak faaliyetine başladı. Şirketin kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer almaktadır. Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ila 200 emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

Savunma Danışmanlık'ın kısaltması olarak kullanılan 'SADAT'ın Arapçada "seyitler" anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini ifade edilmektedir.

SADAT'ın kuruluş amacı nedir?

SADAT, kendi sitesinde, kuruluş amacını şu şekilde açıklamaktadır:

"Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacıyla, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır"

SADAT A.Ş.'nin Adnan Tanriverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

Adnan Tanrıverdi kimdir?

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nda yaklaşık 30 yıl görev yapmıştır. Kara Harp Akademisi'nde eğitmen olarak derslere girmektedir. Tuğgeneralliğe yükselen Tanrıverdi, 28 Şubat döneminde "kadrosuzluk" gerekçesiyle emekli edilmiştir.

Adnan Tanrıverdi nerelidir? 1944 Konya Akşehir doğumlu olan Adnan Tanrıverdi, 1963-1964'te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümündeki öğreniminin ardından 1964 yılında girdiği Kara Harp Okulun'dan 1966'da topçu subayı olarak mezun oldu ve 1996 yılındaki emekliliğine kadar 30 yıl TSK'da görev yaptı. 1980'de kurmay subay olan ve "Gayrinizami Harp Kursu" de gören Tanrıverdi'nin görev yaptığı birlikler arasında Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı ile KKTC Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı da bulunuyor.

1992'de tuğgeneralliğe yükseltilen Tanrıverdi, İstanbul'daki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın ardından Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı yaptı ve 1996'da kadrosuzluk gerekçesiyle emekli edildi. Tanrıverdi, emeklilikten sonra da Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlüğünü, İhlâs Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)