Samsun - Çakallı Taşhan, Nerede, Tarihi Nedir, Taşhan Restoranda Ne Yenir?

Taşhan Restoran Eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde yer alan bir Selçuklu yapısıdır. Tarihsel kaynaklarda, Taşhan, Çakallı kervansarayı gibi isimlere yer verilmektedir.

Kapsam 17.02.2021, 21:10 17.02.2021, 22:51
Samsun - Çakallı Taşhan, Nerede, Tarihi Nedir, Taşhan Restoranda Ne Yenir?

Taşhan nerededir, Taşhan ne demektir? Taşhan tarihi ve süreci nedir ne zaman restore edildi? Samasun Çakallı mevkiinde bulunan Taşhan Restorant vatandaşlar tarafından da merak ediliyor.

Samsun Çakallı Taşhan eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde buluuyor. Samsun Çakallı Taşhan Selçuklu yapısı olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre 13. yüzyıl Selçuklu eseridir.Tarihsel kaynaklarda Taşhan, Çakallı kervansarayı gibi isimlerle söz edilmektedir. Samsun Çakallı Taşhan Samsun‘un Kavak ilçesinde Anadolu Selçuklu Devleti Padişahı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapıldı. Taşhan, İpek Yolu üzerindeki 800 yıllık Çakallı Han Samsun Valiliği ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından restore edilerek restoran haline getirildi.

Çakallı Köyü içerisinde eski Ankara yolu yakınında bir han olan Taşhan, Tarihi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. 
Hanın giriş kapısı üzerinde, “Yedi sefer yıkılsam yapılacak gücüm karşımın karşısında saklı” diye yazarmış. Kaçak kazı yapanlar hanın karşılarında çok yerler kazmışlar fakat hiçbir şey bulamamışlar. söylentilere göre Bir İngiliz’in kapının üzerinde ve yazının altında saklı olan altınları alıp götürdüğü söylenmektedir. Diğer bir adı da Selçuklu hanı olarak belirtilmektedir. Selçuklular zamanında yapılmış olduğundan bu isim verilmiştir.Günümüzde ise Samsun Valiliği ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından restore edilen bu mekan Samsun'da gezilmesi görülmesi gereken önemli bir mekandır. menemen, kaz tiridi ve gözleme gibi yiyeceklerin de sunulduğu restaurant olarak Samsun Anakent Turizm ve Ltd. Şti. tarafından işletilmeye başlanmıştır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)