Samsun Valisi Zülkif Dağlı'dan Aşure Günü Paylaşımı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Dinimizin önemli günlerinden birisi olan 2021 Aşure Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kapsam 18.08.2021, 12:09
Samsun Valisi Zülkif Dağlı'dan Aşure Günü Paylaşımı

Dinimizin önemli günlerinden birisi olan 2021 Aşure Günü dolayısıyla sosyal medya platformu twitter adresinden mesaj paylaşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Aşure gününün bolluk, bereket ve sağlık getirmesi dileklerinde bulunarak şu sözleri paylaştı:

"Paylaşma, dayanışma ve birlikteliğin sembolü #AşureGünü'müzün İslam alemine ve tüm insanlığa bolluk, bereket ve sağlık getirmesini Rabbimden niyaz ediyor, Hz. Hüseyin Efendimizi ve Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyorum."


Aşure gününde gerçekleşen önemli hadiseler nedir?

  • Hazret-i Âdemʼin (a.s.) tevbesi bu günde kabul edilmiştir. Demek ki bugün "tevbe-istiğfar" günüdür.
  • Hazret-i Nûhʼun (a.s.) tufandan kurtulup, gemisinin selâmete erdiği gündür. Demek ki bugün Nûhʼun (a.s.) 950 sene süren çilelerle dolu tebliğ hayatındaki "sabır ve sebât"ını tefekkür günüdür.
  • Hazret-i İbrahimʼin (a.s.) Nemrut'un ateşine atılıp Cenâb-ı Hakk'ın lûtfuyla kurtarıldığı gündür. Demek ki bugün Hakkʼa dostluk yolunda karşılaştığımız ilâhî imtihanlardaki hâlimizi muhâsebe etme günüdür.
  • Hazret-i Mûsâʼnın(a.s.) Firavun'un zulmünden kurtulduğu gündür.
  • Hazret-i Yûsuf'un (a.s.) zindandan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, büyük saâdetlerin, büyük çilelerden sonra geldiğini idrâk etme günüdür.
  • Hazret-i Eyüpʼün (a.s.) hastalık ve iptilâlardan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, ilâhî imtihan tecellîleri karşısındaki "sabır, rızâ ve şükür" hâlimizi gözden geçirme günüdür.
  • Ayrıca bugün, İslâm tarihinin gördüğü en acı felâketlerden biri olan, Peygamber Efendimizʼin aziz torunu Hazret-i Hüseyinʼin (r.a.) hunharca katledildiği, İslâmʼın bağrına fitne hançerinin vurulduğu bir gündür. yapamıyorum. beyaz sayfa çıkıyor.

Aşure Günü ve Ehli Beyt matemi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)