Alexa

Samsun'da Gezilecek Görülecek Yerler Bir Harika!

Samsun'da Gezilecek Görülecek Yerler Bir Harika!

Yurdumuzun adım adım her yeri bir başka güzeldir. Her bölgemizin, her ilimizin ve ilçemizin gezilecek, görülecek yerleri vardır. Bu anlamda Samsun’da bir başka güzeldir. Samsun’a yolunuz düştüğünde bunu daha iyi anlayacak ve mutlaka bir daha gelmek, görmek ve gezmek isteyeceksinizdir.

Samsun’a geldiğinizde yorgunluğunuzu atmak için mutlaka Atakum’un o uzun sahilini gezmelisiniz. Oralarda bir yerlerde, dinlenebilir, çay içebilir ve karnınızı doyurabilirsiniz. Bu arada Karadeniz’in çılgın dalgalarının kıyıyı nasıl dövdüğüne şahit olabilirsiniz. Ama belki de siz geldiğinizde Karadeniz sessiz ve sakinliğini koruyacak, kâğıt üzerindeki bir dekor gibi size gülümseyecektir.

Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Samsun, doğal güzellikleri, şifalı kaplıcaları ve tarihi yapıları ile ne kadar ayrıcalıklı bir şehir olduğunu göreceksiniz. 

Kurtuluş Savaşında mücadelenin başladığı yer olan Samsun’da,  Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bandırma Vapuru ve Gazi Müzesi mutlaka gezip, görmelisiniz. 

Mesala, Samsun Büyük Camii, Gökgöl Camii, Sivrikese Camii, Göğceli Camii, Taşkale Camii diğer taraftan; tarihi Fazıl Ahmet Paşa Medresesi ve Mater Dolorosa Katolik Kilisesi… 

Samsun’un örenyerlerini ziyaret edebilirsiniz. Amisos Tepesi, Lerdüge Tümülüsleri, İkiztepe Höyüğü ve Dündartepe Höyüğü…

Doğal Güzelliklerin eşine rastlayamayacağınız güzelliklerde; Ladik Gölü, Akalan Şelaleleri, Kabaceviz Şelaleleri, Tekkeköy Mağaraları, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti harika yerlerdir.

Özellikle yaz aylarında bir başka güzellik olan; Geyikkoşan’ı unutmayın. Yorgunluk atmak için ve şifa bulmak için Hamamayağı Kaplıcası ve Ladik Kaplıcasını ıskalamayın. Kış aylarında doğa sporu yapmak isterseniz; Ladik Akdağ Kayak Merkezi tam size göre.

Ha bu arada, Ladik Gölü’nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkündür.
Samsun Ladik’te bulunan göl, şehirde yapacağınız en huzurlu gezilerden biri olur. 
Samsun-Bafra’da bulunan Akalan Şelaleleri, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü sınırları içerisindedir.

Akalan Şelaleleri’nde keyifli ve dinlendirici vakitler geçirebilirsiniz. 

Daha neler neler var…

Say say güzelliklerine doymayacağınız samsun.

Samsun doğasıyla, deniziyle bir harika şehir.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 01:33
YORUM EKLE