Sanat ve doktorluk bir araya geldi

Gülüş tasarımı hakkında bilgi veren Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği (EDAD) üyesi Arzu Yalnız , “Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir." dedi.

Kapsam 02.11.2020, 20:07
Sanat ve doktorluk bir araya geldi

Artık güzel bir gülüşe ve dişlere sahip olmak imkânsız değil. Bu kapsamda diş hekimliği ile sanat bir araya geldi ve ‘Gülüş Tasarımı Uygulaması’ ortaya çıktı. Böylelikle kişiye uygun ve doğal olacak bir şekilde ten rengi, yüz şekli, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınarak gülüş tasarlanıyor.

Gülüş tasarımı hakkında bilgi veren Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği (EDAD) üyesi Arzu Yalnız , “Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir. Burada kişiye özel tabiri çok önemli. Çünkü amacımız herkese standart bir gülüş tasarımı yapmak değil kişiye özel, doğal görünümlü bir sonuç almak” dedi.

Gülüş tasarımında diş ve diş etinin birbiriyle uyumunun oldukça önemli olduğunu, Diş ile diş etinin aynı oranda görünmesi gerektiğini belirten Arzu Yalnız, gülüş tasarımı süreçlerini ise şöyle özetledi: “Hastanın yüz şekli, ten rengi, güldüğünde oluşan dudak şekli gibi bir takım kriterleri kaydederek hekim buna göre bir takım çalışmalar yapar. Hastaya ait birçok diş formu, diş boyu, birkaç diş dizilimi öncesinden tespit edilip, laboratuvar ortamında bir takım çalışmalar gerçekleştirilerek prova yapılır. Birçok seçenekli çalışma yapılarak dişler hastaya uygulanmış gibi kişinin fotoğrafı üzerinde çeşitli modellemeler yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalar doğrultusunda karşılıklı olarak hangi model ve hangi renk olacağına birlikte karar verir.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
11°
az bulutlu