Sarallar Çetesi, Mafyası Kimdir?

Türk Mafyaları, Sarallar kimdir? Sarallar'a yapılan operasyonlar. Sedat Şahin ve Hüseyin Saral arasında ki bağ nedir? Mafya babalarının Türkiye ayakları...

Kapsam 20.05.2017, 14:42 23.10.2019, 01:34
Sarallar Çetesi, Mafyası Kimdir?

Sarallar,Türkiye’nin en büyük suç örgütlerinden biridir. Hüseyin Saral, Grubu’nun eski lideridir. Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. Karadeniz’den çıkan en büyük mafya babalarından birisidir. Yeraltı dünyasında ‘Hüseyin Ağa’ olarak ta  bilinmektedir.

Oğlu : Hüseyin Mert Saral

1990’lı yıllarda Türk ve Romen emniyet güçlerinin ortaklaşa hareket ettiği ‘Meriç Operasyonu’ ile Bükreş’te yakalanması, kamuoyu tarafından tanınmasını sağlamıştır.

2001 yılının Ekim ayında petrol kaçakçılığı yaptığı tespit edilen Saral, yakalama kararı çıkmasının hemen ardından yurt dışına kaçmış  kısa sürede ‘Balina Operasyonu’ kapsamında Türkiye’ye iade edilmiştir.

Türkiye’deki en kanlı çatışmaları Sedat Şahin ve Hüseyin Saral arasında yaşanmıştır. 2000’li yılların ortalarında düzenlenen çeşitli operasyonlarda  5.000 kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu 5.000 kişi arasında Asker, Polis, Bürokrat ve İşadamı olmak üzere birçok önemli ismin olduğu gazetelere yansıdı. Bu süreç içerisinde kısa  süre tutuklu kalan Saral sonrasında serbest bırakılmıştır.

Emniyetin 2002 yılından sonra düzenlenen yaklaşık 100 operasyonda 1.230 tabanca, 45 uzun namlulu silah, 20 el bombası ve 1.255 dinamit lokumu ele geçirilmiştir.

Sarallar suç örgütü dosyası kabarıktır.

Akaryakıt kaçakçılığı, Silahlı soygun, Suç örgütü kurmak, Adam kaçırma, Ruhsatsız silah kullanımı, Şantaj yapma

Yeraltı dünyasının en önemli isimlerinden olan Saral, 2005 yılında İtalya’da sokak ortasında Sedat Şahin adamları tarafından öldürülmüştür. Cinayetin ardından Sarallar, intikam için;  2014 Aralık ayında, Sedat Şahin’in öz kardeşi Vedat Şahin ve adamı Ferdi Topal Nişantaşı’nda öldürülmüştür. 

Teknik ve fiziki takibe başlayan polis, Saral Grubu’nun önemli ismi Yakup Kenan Saral ismine ulaşmış, olayla ilgili mahkemeye sevk edilen 7 kişiden 5’i ”Tasarlayarak 2 kişiyi öldürme” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. 

Saral Grubu’nun başında Hüseyin Saral’ın yeğenleri Ümit Saral ve Yakup Kenan Saral vardı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, geçtiğimiz hafta bir suç örgütünün eylem hazırlığında olduğunu belirlemesi üzerine savcılık talimatıyla soruşturma başlatıldı. 

Emniyetin teknik ve fiziki takip çalışmaları sonucunda S.P. adlı zanlı geçtiğimiz hafta çalıntı bir araç içinde gözaltına alınırken S. P. ile irtibatlı olduğu belirlenen A.K. ve N.Ö. adlı zanlılar da yakalanarak emniyete götürüldü. Yapılan aramalarda 3 adet kaleşnikof marka uzun namlulu silah ele geçirildi. Şüphelilerden S.P.'nin geçtiğimiz yıl Kasım Ayı'nda Rize İkizdere'de bir kahvehanenin tarandığı ve 3 kişinin hayatını kaybettiği 5 kişinin ise yaralandığı olaya karıştığı belirlendi.

Yorumlar (3)
biz malız 1 yıl önce
sıkın hepsinin kafasına, böyle adamlar yaşayacaklarını bildikleri için bu suçlara bulaşıyor.
Özkanmrydan 11 ay önce
Bunlar devletin arkasına yaşlanan acizler.bunlarmi baba.baba dediğin evladına evine ekmek götüren.oyle hırsızlık.haneye girme.is adamı kaçırma.kahvede garibana silah çekip öldürmek değil.gercekten babasınız pkk yi bitirin ozaman helal size derim
Özkan meydan 11 ay önce
Bunlar ve bunun gibi sahte babalar.devletin arkasında kirli işler yapar.cok delikanlılar mafyalarla.pkk yi temizlesinler.ozaman helal derim.yaptigi işlere bakın.is adamı kaçırma.hirsizlik.santaj kaçakçılık.kahve basıp garibanı vurma