Saygıyla, Rahmetle Anıyoruz

Türklüğün Bayrak ismi Merhum Ebulfez Elçibey'i vefatının 16. yıldönümünde anılıyor.

Kapsam 22.08.2016, 16:38
Saygıyla, Rahmetle Anıyoruz
AzerbaycanTürklüğünün  bayrak ismi ve esaret altında yaşayan bütün mazlum milletlerin de hürriyet sembolü olarak bilinen Merhum Ebulfez Elçibey'i vefatının 16. yıldönümünde anılıyor.

Hayatı boyunca, Türk dünyasının birlik-beraberlik içinde bütünleşmesi yolunda büyük mücadeleler veren Ebulfez Elçibey; büyük bir lider, Türk Milliyetçisi ve siyaset adamıdır.
Türklük davasına son nefesine kadar inandı. Bütün ömrünü bu inancına göre yaşadı. müstesna bir şahsiyet olduğundan hiç kimsenin şüphesi olmadı.

Turk toplulukları içinde bulundukları zor şartlarda hep büyük devlet adamları ve büyük liderler çıkartmıştır. Bu büyük liderlerin hir birinin adı bulundukları coğrafyadan tüm Dünya’ya yayılmıştır. Bunlardan bazıları, Kırım’da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıbrıs’ta Rauf Denktaş, Doğu Türkistan’da Osman Batur-Alibek Hakim-İsa Yusuf Alptekin, Batı Trakya’da Sadık Ahmet, Başkırdistan’da Zeki Velidi Togan. Azerbaycan dediğimiz zamanda ilk akla gelen isim büyük dava adamı Ebulfez Elçibey olmuştur.

Türkiye ve diğer Türk dilli devletlerin bayraklarının serildiği mezarı sabah saatlerinden ziyaretçi akınına uğradı.

Elçibey, 7 Haziran 1992'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçildi.. Rus ordusunun Azerbaycan'dan çıkartılması, milli para basılması, üniversiteye giriş sınavlarında test yönteminin uygulanması, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi Elçibey dönemindeki önemli gelişmelerdir.

Elçibey, 22 Ağustos 2000'de tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Vefatının 16. Yıldönümünde Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı ve Büyük Türk Milliyetçisi Ebulfez ELÇİBEY’ i Kapsamhaber ailesi olarak saygı ve rahmetle anıyoruz. 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık