Şeb-i Arus nedir, Ne Anlama Gelir?

Mevlânâ'nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında tabir olan Şeb-i Arus kelimesi Farsça'da Leyle, Arapça'da ise "gece" demektir.

Kapsam 15.12.2021, 21:56 16.12.2021, 00:15
Şeb-i Arus nedir, Ne Anlama Gelir?

Hz Mevlana, vuslata kavuşmasının 747. Yıldönümünde  7-17 Aralık tarihleri arasında çeşitli anma etkinlikleri ile anılmaktadır. Hz.Mevlana'nın vuslata erişmesinin 747. yıl dönümü dolayısıyla en çok araştırılan konulardan birisi de Şeb-i Arus olmuştur. Peki, Şeb-i Arus nedir, ne demektir?

Şeb-i Arus nedir?

Mevlânâ Celaleddin ölüm gününü "Hakk'a vuslat", "Düğün günü" saymıştır. Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” anlamına gelmektedir. 

Mevlana ölüm gününü “Hakk'a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır. Şeb-i Arus, Hz.Mevlana'nın vuslata erişmesinin 747. yıl dönümü Konya başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde düzenlenen etkinliklerle anılmaktadır. Bu günlerde ise Mevlana'nın sözleri de merakla araştırılmaktadır. İşte Şebi Arus kelimesi de bunlardan birisidir.

Mevlana, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Ölüm, Müslümanlık öncesi Türkler'de de aynı şekilde ifade edilmektedir.

Mevlâna (hicrî 672) miladî 17 Aralık 1273'de Pazar günü akşam üstü bu âlemden can ve bekâ âlemine göç etmiştir. Mevlânâ ölümünü gerdek gecesi "Şeb-i Arûs" "Sevgiliye kavuşma" günü olarak kabullenmiştir. Şeb-i Arûs, fedakârlıkla başlar, ölüm boyunca devam eder, öbür âleme kavuşmakla tamamlanır.

Mevlânâ, ölümü kişinin aslına dönüşü veya menşein ilâhi bir cevher olması hasebiyle "Allah'a dönüş" olarak telâkki eder. başka bir ifadeyle ölüm, "Cismin ortadan kalkması değil, Allah'a doğru uçmasıdır."

MEVLANA KİMDİR?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)