Yandex Metrika

Seçimlerden Ders Çıkarmak

30 mart seçimleri önceden tahmini zor olan bir sonuçla noktalandı. Seçimlerde özellikle kaybeden Adaylar nerelerde, nasıl hata yaptıklarını veya zaaf gösterdiklerini düşünmeleri gerekir.

Seçimlerden Ders Çıkarmak
07 Nisan 2014 Pazartesi 00:35

 30 mart seçimleri önceden tahmini zor olan bir sonuçla noktalandı.

Bütün adayların,  yerel ve genelde ki bütün partilerin ders alacağı ve ders çıkaracağı bir seçim oldu.  Seçimlerde özellikle kaybeden Adaylar nerelerde, nasıl hata yaptıklarını veya zaaf gösterdiklerini düşünmeleri gerekir. 

Özellikle bir seçimin kaybedilmesinden sonra taraftarlar veya adaylar mazeret ve sebepler zinciri oluşturarak daha sonra ki seçimlerde ayni hatalara düşmekten kendilerini alamazlar. Esas olan şey bir atın çiftesinin dünyanın dengesini bozabileceği hesabının yapılıp, yapılmadığıdır. Seçimlerin kaybedilmesinde asıl olan faktörlere bakılmalıdır. Adaylar bu anlamda kendilerine sormalıdır.

Adı üstünde olan SEÇİM birden fazla talibin organizasyon ve stratejisi ile oluşan bir yarıştır. Bir tavlada bir damada bir satrançta bile bir strateji uygulanırken, çok önemli olan, emek verilen, bir sürü maddi kaynaklar ayrılan, sizi toplumun önderi kılacak ve hayatınızı etkileyecek, savunduğunuz düşünceleri ve projeleri hayata geçirebileceğiniz bir seçim kampanyasında elbette stratejiniz olacaktır. Elbette belli plan ve programlarınız olacaktır.

Adaylar kendilerine sormalı: BİZ NE ve NELER YAPTIK

Diğer taraftan adaylarında bağlı olduğu teşkilatlar da kendini hesaba çekmelidir. Teşkilatlar başarısız olduğu illerde veya ilçelerde  genelde yargılanır, acımasızca eleştirilir, hatta infaz edilirler. Teşkilatlar bulundukları illerde seçim kazandıramadıklarında veya var olan belediyeleri de kaybettiklerinde genelde istifayla noktalanan bir son vardır. Sonra  yeni başkan, yeni yönetim ve yeni seçim… Ayni hataların tekrarı olabilme ihtimali yine yüksektir. Halbu ki aslında seçimi kaybeden bir başkan ikinci seçimlerde hatalarını görecek, eksikliklerini giderecek, daha akıllı, daha politik ve daha duyarlı hale gelerek ustalaşarak seçimi kazanacaktır beklide…

30 Mart'a kimin nerede belediye başkanı olacağı değil, hangi partinin kazandığı önemli hale getirildi. Bu bir stratejiydi. Bu bir metod ve kazanabilmenin biricik yoluydu ve tuttu. Genel seçimlerde fazla oy alanların yerel seçimlerde de fazla belediye almasıyla neticelendi. Diğer partiler de Genel seçim tavında yerel seçimi değerlendirerek aslında büyük bir hatanın altına imza attılar. Yani bir nevi oyuna düştüler.

AKP’nin yine çok önemli stratejilerinden birisi de yerellerde seçimi muhalefetin alabilme ihtimali  olduğu yerlerde medya ve anket yoluyla muhalefetin güçlü olduğu imajı işlendi.

Mert Irmak
 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.