Seçimlere Kadar Af Çıkar mı? (Genel Af Var mı?)

Seçimler yaklaşırken Mahkumlar ve mahkum yakınları yeniden umutlanmaya başladı. Özellikle sosyal medya adreslerinde, af çıkar mı, Genel af var mı? şeklinde yankılanmalar başladı.

Kapsam 03.07.2022, 14:11
Seçimlere Kadar Af Çıkar mı? (Genel Af Var mı?)

'Genel af çıkar mı, Af ne zaman çıkacak?'  Soruları cevap arıyor.  Sosyal medyada ortaya ortaya atılan iddialar ardından mahkum ve mahkum yakınları genel af düzenlemesine yönelik araştırmalarını artırdı. Peki, Genel af çıkacak mı? 2022 yılında genel af olur mu?

Türkiye'de seçim sathına yaklaşmamız nedeniyle her zaman olduğu gibi vatandaşlarda bazı beklentiler yükselmeye başladı. Seçimler yaklaştığında vatandaşın beklentileri arasında, Atamalar, sicil afları, vergi affı, mahkum affı vs. gibi beklentiler yükselmektedir. Gerçekten de Türkiye'yi seçimlere götüren hükümet bu ve benzeri beklentilere kısmende olsa cevap vermektedir. Yani vatandaşlar beklentilerinde pek haksızda sayılmıyor.

Ülkemizde 271 bin kapasiteli 384 cezaevi bulunuyor. Tutuklu ve hükümlü sayısı ise 314 bin kişi. Yaklaşık 43 bin kişi ya yerde, ya da  “Vardiya usulü” yatıyor. “Denetimli serbestlik” olmazsa cezaevlerinin durumu daha da çıkmaza giriyor. Cezaevinin bu koşulları hijyen, beslenme, hastalıklar, intiharlar ve ölümlere neden oluyor. 7 kişilik odalarda 20'nin üzerinde mahkum kalıyor. Yani cezaevinde ıslah olunması zor bir ortam söz konusu oluyor.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül,daha önce yapmış olduğu açıklamada, terör suçları, uyuşturucu ticareti suçları, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, kasten yaralama suçu, kadına karşı şiddet suçları, işkence ve eziyet suçları hariç diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü olanlar için genel af önermişti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)