Alexa

Seferberlik nedir ve nasıl ilan edilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün konuşmasında Her türlü teröre karşı Milli Seferberlik ilan etti. Peki, Seferberlik ilanı nedir nasıl ilan edilir?

Seferberlik nedir ve nasıl ilan edilir?
banner327
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün konuşmasında Her türlü teröre karşı Milli Seferberlik ilan etti. Erdoğan, geleneksel hale getirdiği muhtarlar toplantısında Milli Seferberlik sözlerini sarfederken şifai olarak milletimizin her ferdinin daha zinde ve dikkatli davranması için mi bu sözleri sarfetti? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Seferberlik İlanında bulunduğu muhtarlar toplantısında seferberlik sözlerinden önce ne söylemişti bir hatırlayalım.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ:

-DEAŞ saldırısında verdiğimiz şehit sayısı 300 civarındadır. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 17 şehidimiz var. 15 Temmuz’da 248 şehidimiz var.

-Bölücü örgüte yönelik operasyonlarda örgütün kaybı 9 bin 500’ü buldu. Aralarında elebaşları da var. Ayrıca 40 bin gözaltı ve 10 bin tutuklama var.

-FETÖ’ye yönelik operasyonlarda tutuklu sayısı 40 bini geçti. Hiçbir şehidimizin kanını yerde bırakmadık ve bırakmayacağız.

-Ülkemiz bir ateş çemberinden geçiyor. Yaşadığımız dönem en az İstiklal Harbi kadar önemlidir, kritiktir.
-Hem bölgemiz, hem ülkemiz üzerinde çok sinsi ve alçak oyunlar oynanıyor. Üst akıl dediğim şey, her gün yeni şeytanlıklarla karşımıza çıkıyor.

-Bugün de adı konulmamış bir Sevr tehdidiyle karşı karşıyayız. Gezi’de sokakta başaramadıklarını, emniyet yargı darbesiyle elde etmek istediler. En nihayetinde darbeyle sonuca ulaşmaya çalıştılar. Bu saldırıların hedefi şahsımız, hükümetimiz, partimiz değil, saldırıya uğrayan bizim şahsımızda somutlaştırdıkları yeni Türkiye mücadelesidir. 

-Ülkemizi viraneye çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Irak, Suriye, Libya ve daha birçok yerde bunu yaptılar ama bize yapamayacaklar. Ülkemizi terk etmek zorunda kalıp Akdeniz’in karanlık sularında boğulmayacağız.

-Millet olarak yeni bir ahitleşmeye gitmemiz, yeni bir mefkûre birliği oluşturmamız gerekiyor. Gün çekişme, çatışma, husumet, eski defterleri karıştırma günü değildir. Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmezsek, yarınlarımıza güvenle bakamayız.

-Tüm terör örgütlerine karşı milli seferberlik ilan ediyorum. Her kim bu örgütlerle ilgili bir şey görürse, duyarsa, hemen güvenlik güçlerine haber vermelidir.

yoksa gerçekten gerçek manada bir seferlik ilanı mıdır bu? Bu durumun resmiyet kazanması halinde sivil vatandaşın gündelik hayatına olası etkilerinin neler olabileceği sorusu da gündeme getirdi. 


Seferberlik nedir nasıl İlan edilir?

Memleketin, maddi ve manevi bütün güçlerinin topyekün savaş ihtiyaçlarını karşılayacak ve savaşın devamını sağlayacak seviyeye getirilmesi olarak belirtilir. Yani, maddi manevi bütün kuvvet ve kaynakların, savaş isteklerine göre yöneltilerek barış durumundan sefer durumuna geçirilmesidir. 

Seferberliğin ilan edilmesi için, "Bir devletin diğer devlet veya devletlerle savaş ihtimalinin kaçınılmaz olması, ayrıca iç bünyedeki karışıklıkların normal şartlarla karşılanmadığı bir ortamın meydana gelmesi gerekir diye belirtilmektedir.  Genelkurmay Başkanının mütalaası alınarak, Bakanlar Kurulunca seferberlik uygulamasına karar verilir. Verilen seferberlik kararı Cumhurbaşkanının onayından sonra yürürlüğe girer şeklindedir.

Mustafa Keskinoğlu

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 12:09
YORUM EKLE