banner434

banner433

Sinan Oğan Kimdir, Nerelidir?

Sinan Oğan ,Türk siyasetinde gençler tarafından da sevilen performansı yüksek bir siyasetçidir. 2011 Türkiye genel seçimlerinde MHP Iğdır milletvekili olarak meclise giren Oğan, Haziran 2015 genel seçimlerinde partisi MHP tarafından aday gösterilmedi.

Kapsam 06.07.2020, 00:00 24.03.2021, 10:23
Sinan Oğan Kimdir, Nerelidir?

Sinan Oğan ile ilgili çok şeyler yazıldıı-çizildi-söylendi. Türk Dünyasıyla da yakından ilgili bilinen Sinan Oğan, ülkücülerinde abisi durumunda oldu. "Sinan Oğan kimdir, aslen nerelidir, hangi okullarda okudu, nerelerde çalıştı ve hangi partilerde siyaset yaptı?" vatandaşlar tarafından hep merak edildi.

Milliyetçi Hareket Partisin'de bir daha siyaset yapıp yapmayacağı konusundada merak uyandırdı. Parti içerisinde, Genel başkanlık aday çalışmaları ve sert muhalefeti ile de öne çıkan Sinan Oğan, MHP'den kopma süreci yaşandığı ve iyi Parti'nin kurulmasına karar verildiği sürecte "BEN ÜLKÜCÜYÜM" diyerek partisinden ayrılmayı reddeti. Hatta Sinan Oğan,Meral Akşener önderliğinde kurulacak 'Yeni Parti'ye katılımıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, "A planımız da B planımız da C planımız da Milliyetçi Hareket Partisi’nde mücadeledir" ifadelerini kullanmıştı.

Sinan Oğan Kimdir, nerelidir?

1 Eylül 1967 yılında Iğdır-Melekli beldesinde doğan Sinan Oğan, Aslen Azerbaycan Türklerindendir. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Sinan Oğan, Yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitede tamamladı. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGİMO) doktora çalışmasını tamamlayan Oğan, İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilmektedir.

İstanbul Ülkü Ocakları Eski Başkanı Nihat Çetinkaya’nın yanında yetişen ve birlikte faaliyetlerde bulunan Sinan Oğan, Aynı zamanda, ülkücü - milliyetçi camianın o dönemdeki en önemli fikir gazetesi Yeni Düşünce Gazetesinde Türk dünyası ile ilgili analiz yazılarını yayınlanmaya başlanmıştır.1992’de, Milliyet Gazetesi Sosyal Bilimler Ödülüne layık görülen "Türk Dünyasının Sorunları ve Çözüm Yolları" isimli çalışmalarını tamamlamlayan Sinan Oğan,

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı görevlerinde bulunan Sinan Oğan, TİKA Azerbaycan Temsilcisi oldu ve bu süreçte Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Nişanı" ile taltif edilmiştir.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı da yapan Oğan, TÜRKSAM'ı kurmuş ve Başkanlığını yapmıştır.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçildiğinde Oğan, Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteri olmuştur. 26 Ağustos 2015 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilmiş açtığı davayı kazanarak 2 Kasım 2015 tarihinde ihraç edildiği MHP'ye geri dönmüş ancak,10 Mart 2017 tarihinde MHP'den tekrar ihraç edilmiştir.

Meclisteki başarılı çalışmaları nedeniyle Telekomcular Derneği, KAMUDER, Beşiktaş Platformu gibi Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarının birçoğu tarafından “Yılın Siyasetçisi”, Kırkpınar Yılın En İyileri Ödülleri çerçevesinde ise “Yılın Milletvekili” ödüllerine layık görülmüş, birçok anket sonucu “Yılın En Başarılı Milletvekili” olmuştur.

2004 yılında, TÜRKSAM’ı kuran Sinan OĞAN’ın Türk Dış Politikası, Orta Doğu, Uzak Doğu, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Türk Dünyası, Enerji, Ermeni Sorunu, Afganistan, Terör ve Türkiye’nin güncel sorunları konularında çok sayıda Türkçe, İngilizce, Rusça makale ve değerlendirmeleri birçok Türk ve yabancı sitelerde, haber ajanslarında, gazete ve bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Yorumlar (0)