Alexa

Sinop Kalesi Ne Zaman Kuruldu?

Sinop Kalesi, ziyaretçilere açıktır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken tarihi durakların başında gelen bir yerdir. Sinop'ta bulunan ve önemli tarihi yapılardan biri olan Sinop Kalesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Geçici Miras Listesi'ne alınmıştır.

Sinop Kalesi Ne Zaman Kuruldu?

Sinop kalesi ile ilgili ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz. Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu bir kaledir. Kale, MÖ 7. yüzyılda da kenti korumak amacıyla kurulduğu bilinmektedir. İlk olarak MÖ VIII. yüzyılda Milet’ten gelerek Sinop’ta yerleşip koloni kuran göçmenler tarafından yapıldığı varsayılıyor. Romalılar ve Bizanslılar döneminde onarım gören kale, 1214 ve 1261 yıllarında da Selçuklular tarafından onarılmış güçlendirilmiş ve bir iç kale daha oluşturulmuştur.

Sinop Kalesi, turstlerin ilgi odağı olan bir yerdir. Meşhur Sinop Kalesi hakkında net bir bilgi olmasa da tarihçiler tarafından MÖ 7. yy'a kadar uzandığı tahmin ediliyor. Tarihler boyunca zaman zaman istilaya uğrayan Sinop Kalesi, Roma, Bizans ve Selçuklu döneminde onarım gördü. Kenti savunma amacıyla yapılan kale Yalı ve Kefevi mahalleleri hariç 2.973 m uzunluk, 8 m kalınlık ve 25-30 m.'dir.Sinop Kalesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Geçici Miras Listesi'dedir.

18 tarihli bir belgeye göre 60 kulesi olan yapıyı Evliya Çelebi bizzat görmüş, sırasıyla Kum kapısı, Meydan kapısı, Içhisar’ın Lonca kapısı, Uğrun kapı, aşağı kalede Deniz kapılarını saymıştır. Osmanlı döneminde Balahisar olarak adlandırılan İç Kale’de bir Askeri depo, cephanelik, meydanlık ile harap bir caminin yanı sıra yakın zamana dek faal olup Sinop cezaevi de yer almaktaydı. Pek çok siyasi suçluyu da ağırlayan Sinop Cezaevi 1997 yılında boşaltılarak 1999 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis edildi. 19. Yüzyıl başlarında kapılardan birisi üzerinde Cenevizlilerden kalmış 2 aslan kabartması, kule duvarlarının içerisinde ise mermer bir büst, insan ve hayvan heykelleri gördüğünü, Rumların kale dışında yaşadığını bildirmiştir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 02:00
YORUM EKLE