Şâirler Sultanı Necip Fâzıl'ın vefatının üzerinden 39 yıl geçti

Necip Fâzıl Kısakürek; 26 Mayıs 1904 tarihinde doğdu ve 25 Mayıs 1983 tarihinde hayatını kaybetti. Necip Fâzıl Kısakürek'i, vefâtının 39. yıldönümü ve doğumunun 118. yılında rahmetle anıyoruz.

Kapsam 24.05.2022, 23:42 25.05.2022, 00:44
Şâirler Sultanı Necip Fâzıl'ın vefatının üzerinden 39 yıl geçti

Şâirler Sultanı Necip Fâzıl Kısakürek'i, vefâtının 39. yıldönümü ve doğumunun 118. yılında rahmetle anıyoruz.

Necip Fâzıl; 26 Mayıs 1904 tarihinde doğmuş ve 25 Mayıs 1983 tarihinde de vefât etmiş olup, 26 Mayıs'ta,İstanbul Fâtih Câmisi'nde cenâze namazı kılınarak, Eyüp Sultan Mezarığı'na defnedilmiştir. Şâir ve Yazar M.Halistin Kukul, "ÇİLENİN SULTANI" adlı kitabında, Necip Fâzıl'ı şöyle takdim eder:

"Dâima biri diğerinden önde iki vasıf: Mütefekkir ve şâir. Yâhût da şâir ve mütefekkir. Şâirliği başlıbaşına sarıcı ve sarsıcı; mütefekkirliği başlıbaşına beyin zonklatıcı fakat ufuk açıcı. Şâirliği mütefekkirliğinin, müteekkirliği şâirliğinin içinde, üstün bir idrâk ve fazîletli bir îmânla kaynaşmış hâlde. Üslûp: Harikulâde ve nefes kesen cinsten. (...) Şiiri tefekkürüne; tefekkürü de şiirine dar gelen bir dâhî! Şâir, hikâyeci, romancı, tiyatro yazarı, senarist, nükteci, biyografici, otobiyografici, denemeci, târih  tahlilcisi, fıkra muharriri, dînî irşâd edici, heccâv, münekkit, gazeteci, muallim, estetikçi, polemikçi ve hatip!.

İşte Necip Fâzıl! Türk fkir hayatına yüzün üzerinde eser kazandıran Necip Fâzıl'ın eserlerinden bâzıları şunlardır:

Çile, Esselâm, Tohum, Bir Adam Yaratmak, Kanlı Sarık, Ahşap Konak, Hikâyelerim, Kafa Kâğıdı, Ulu Hakan Abdülhamid Han, Çöle İnen Nur, At'a Senfoni, Reis Bey, Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu,  O ve Ben, Cinnet Müstatili,  Babıali, İman ve İslâm Atlası, Edebiyat Mahkemeleri, Rapor (1-13)...

Vefâtının 39. yılında büyük şâir ve mütefekkirimizi rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun!..

Yorumlar (0)