Sosyal Medya, 'Çıfıt pazarı' gibi

Abdullah Dede, "İnsan, dili sayesinde gelişir, bilgilerini ve tecrübelerini diliyle anlatıp dünyaya yön verir, geliştirip güzelleştirir hayatı." dedi.

Kapsam 01.01.2022, 21:20
Sosyal Medya, 'Çıfıt pazarı' gibi

Kapsamhaber yazarımız Abdullah Dede," İnsan, dili sayesinde gelişir, bilgilerini ve tecrübelerini diliyle anlatıp dünyaya yön verir, geliştirip güzelleştirir hayatı.Konuşulanları veya yazılanları okuyabilmek değildir esas olan, anlayabilmek, anladığını söz veya yazıyla anlatmak yetişkin insanın en önemli özelliğidir." diyor.

Söz ve yazılı metinlerin neyi anlattığından önce, söyleniş amacının söyleyenin kimliğinin çok önemliolduğunu belirten Abdullah Dede, “Yağmur yağacak” cümlesinin anlamı ve amacının söyleyene, söylendiği zamana göre değiştiğini belirtti.

Sosyal Medya, “Çıfıt pazarı” gibi…

Abdullah Dede yazısını şu şekilde devam ettiriyor:

Beğendiği bir paylaşım için “çaldım abi” diyenler gördük. Takip ettik ki çaldıklarını bereketli yağmura yüzünü uzatıp nasiplenmiş şükür bilmezler gibi kullanmışlar metni. Eserin asıl sahibini belirtmeden yapılan bu paylaşım “çalıntı” sayılmazsa nasıl adlandırılır?...

Pazarda ne bulursa akıl terazisinde tartmadan paylaşanlar var. Bunlar, sahibini araştırmadan her bulduğuna çullanan yem toplayıcılar gibi “buluntu” mal kullanan aymazlardır.

Alıntı” mal kullananlar da az değil. İşte en düşündürücü olanlar onlardır. Don alırken bile markasına bakan izan sahipleri yazarı saklanmış bilinmeyen metinlere niçin itibar ederler acaba?

Alıntı” metinleri ilk yayınlayanlar yazıyı oluşturan aklın emeğine, okuyanın fikir haysiyetine saygısızlık etmemiş midir sizce de?...

Ne amaçla yapılır bunlar, hedef kitle kimlerdir, neye,  nereye balta savurmaktadır, hangi fikir sahiplerine saldırmaktadırlar ve bunu yaparken niçin sinsi bir perde kullanırlar, bilemem. Bildiğim şudur ki asla iyi niyetli değildirler.

Giydiklerini etiketini söküp kullananlar, metinleri “alıntı” imzasıyla paylaşırsa çok ayıp etmiş sayılır mı onu da bilemem. Yayınlanan metne itiraz etsek veya alkışlasak, eleştirsek muhatabımızın kim olacağını bilemediğimiz gibi…YAZININ DEVAMI

Yorumlar (0)