Sosyal Medyanın Toplumdaki Yeri Nedir?

Sosyal medya kullanımı artık hayatın her alanına girmiştir. Sosyal medyanın toplumdaki yeri gelişen teknolojiyle beraber sürekli arterken Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu ve olumsuz Etkileri de bu oranda artıyor.

Kapsam 31.01.2021, 00:40 31.01.2021, 15:36
Sosyal Medyanın Toplumdaki Yeri Nedir?

Taknolojinin gelişmesiyle birlikte Sosyal medya bireyleri derinden etkilemiş, hayatlarının bir parçası duruma gelmiştir. Dolayısıyla SOSYAL MEDYA nedir?  Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu ve olumsuz Etkileri Nelerdir? gibi bir soruyla karşılaşıyoruz. Peki nedir sosyal medya? Toplum üzerinde etkileri nelerdir?

Sosyal medyanın toplumdaki yeri gelişen teknolojiyle beraber sürekli artmaktadır. Sosyal medya kullanımı artık hayatın her alanına girmiş ve kişilerin bağımlılık haline getirdiği bir alışkanlık haline gelmiştir. Akıllı telefonların artmasıyla birlikte sosyal medya kullanım süresi de artmıştır. Bu sosyal ağlarda çevreyle iletişim halinde kalarak sosyalleşme veya yalnız kalarak asosyalleşme durumları oluşmaktadır.

Sosyal medyanın toplum üzerindeki etkileri araştırıldığında sürekli yapılan reklamlar, paylaşımlar, fotoğraflar toplumsal değişikliklere neden olmaktadır. Örneğin eskiden yüz yüze iletişime geçilirken artık sosyal ağlarda iletişime geçilmesi toplumsal iletişimin değiştiğini göstermektedir. Bu değişimler siyasal, ekonomik ve eğitim alanlarında da yaşanmaktadır. Yaşam boyu öğrenme hareketiyle uzaktan eğitim yaygınlaşarak sanal sınıflarda öğrenme gerçekleşmektedir.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın toplumdaki yeri gittikçe sağlamlaşmaktadır. Sosyal medya kişilerin internet üzerinden kendi ürettiği içerikleri paylaşarak sosyalleştiği bir alandır. Sosyal medya yazı, fotoğraf, haber gibi pek çok alanla ilgili paylaşımlarda bulunarak takipçilerinizle iletişimde kalmanıza fırsat sunar. Sosyal medya hesabı olan kişilerin hesaplarını takip ederek onlarla ilgili birçok bilgi edinmeniz mümkündür.

Günümüzde sosyal medya kullanımı kişilerin hayatında yeni biri alan oluşturmaktadır. Siyasi önderlerin, sanatçıların, bilim adamlarının da sosyal medya kullanması bu artışın daha fazla olmasını sağlamaktadır. Sürekli yeni uygulamalar çıkması sebebiyle kişiler bu uygulamalara kayıt olmaktadır. En çok kullanılan sosyal medya ağları içerisinde Twitter, Youtube, İnstagram, Facebook, Whatsaap gibi uygulamalar vardır.

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyanın toplumdaki yeri olumlu veya olumsuz olabilmektedir. Olumlu etkilerinden bazıları:

 • Her an ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşılabilir
 • Kesintisiz öğrenme imkânı sunar
 • Sevdiklerinizle aradaki mesafeyi kaldırır ve sürekli iletişim fırsatı sunar
 • Çevre edinmenizi ve sosyalleşmenizi sağlar
 • Toplumsal örgütlenmelerin hızlı ve kolay olmasını sağlar
 • Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde toplum için faydalıdır.

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Medyanın gücü ve medyanın toplum üzerindeki etkisi araştırıldığında olumsuz etkilerin iyileştirilme çabasını görmek mümkündür. Olumsuz etkilerinden bazıları:

 • Kişiler paylaşımda özgür olduğu için yalan yanlış bilgiler ve haberler verme
 • Sahte hesaplardan rahatsız etme
 • Sosyal medya hesaplarında gereğinden fazla vakit geçirme
 • Paylaşılan reklamlar sebebiyle ihtiyaç olmadan alışveriş yapma
 • Sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden en kötüsü de sosyal medya bağımlılığıdır. Kişiler günde ortalama 6 saatini telefon ekranına veya bilgisayar ekranına bakarak geçirmektedir. Bu durum bazı sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Göz sağlığının bozulması başlıca problemler arasındayken sinir, stres, kaygı hali ve depresyon gibi sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Medyanın Toplumdaki Yeri :Sosyal Medyanın Kültüre Etkisi Nedir?

Sosyal medyanın toplumdaki yeri arttıkça kültüre olan etkisi de artmaktadır. Sosyal medya ve toplum birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan alanlardır. Kültür eski zamanlardan gelen ve kişiden kişiye aktarılan durumlara verilen addır. Zamanın geçmesi ve teknolojinin artmasıyla birlikte bazı kültürel özelliklerinde asimile olduğunu ve dijital kültürün oluştuğunu görmek mümkündür.

Sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanamayan kişilerin gördüğü her habere inanması kültürel yozlaşmaya sebep olmaktadır. Bunun yanında sosyal medyayla birlikte dijital pazarlama, sosyal medya uzmanlığı gibi yeni iş alanlarının ortaya çıkması meslek kültürünü de değiştirmiştir. İnternetten alışveriş yapma alışkanlığı esnafların dükkânlarını kapatmalarına sebep olmuştur. Böylelikle sosyal medya kullanımıyla kültür olumlu ve olumsuz şekillerde etkilenmiştir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)