Suriyelilere Neden Vatandaşlık Veriliyor?

Türkiye’nin önümüzdeki on yıllarını etkileyecek görünen ‘ülkemizdeki Suriye’li sığınmacılara vatandaşlık’ konusunu, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Kapsam 08.01.2017, 13:56 08.01.2017, 14:30
Suriyelilere Neden Vatandaşlık Veriliyor?

Türkiye Cumhuriyetinde AKP iktidarının hem Irak hem de Suriye siyaseti vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu tarafından doğru bulunmamıştı. Hükümet Türkiye’ye, vatandaşlarımıza bedeli çok ağır olan bu siyasetin altı yıl sonra da olsa da yanlış olduğunu anladı ve geri dönüş yaparak doğru bir yere gitmeye başladı.

Türkiye bölücü ve dini kaynaklı yıldırıcı, yıkıcı, işbirlikçi, yıldırıcı iç ve dış güçlerin sürekli ağır saldırısı altındadır.

Ne yazık ki toplumsal barış yok, güvenlik – can ve mal güvenliği yok, ekonomi ağır hasta, işsizlik tehlikeli boyutta, eğitimin birliği bırakılmış ve hepten bozulmuş,  kısaca iç siyaset, dış siyaset belirsiz, kararsız, dengesiz.

Türkiye ölüm kalım savaşına sürüklenirken, ağır sorunlarla uğraşırken önceliğin Başkanlık gibi Suriyeli sığınmacıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınması gibi toplumu geren uygulamalara verilmesi anlaşılamamaktadır.

SURİYELİLER TÜRKİYEDE İYİ İNTİBA BIRAKMADI

Hırsızlık, tecavüz, taciz, gasp… Televizyon haberlerinde ya da gazete manşetlerinde artık ‘bizden’ çok ‘onların’ haberi var. Türkiye’nin Suriye iç savaşı konusunda yaptığı hesap hataları bugün ülke geneline yayılan toplumsal sorunların başını çekiyor. Toplum her gördüğü yabancıya potansiyel ‘Suriyeli’ gözüyle bakıyor. Arabanın camını açarken de, bir dilencinin yanından geçerken de ‘Kesin Suriyelidir!’ sözü duyuluyor. İlk zamanlar ‘misafire hürmette kusur etmeme’ düşüncesi, zaten yerini ‘ne zaman gidecekler’e bıraktı. Bazı Suriyelilerin karıştığı asayiş olayları, kadınların ikinci eş olması, fuhuş ve dilenciliğin artması, hastane, okul gibi kurumların yetmemesi ve kiraların yükselmesi, başlangıçtaki kardeşlik havasından giderek uzaklaşılmaya yol açtı.

Nisan 2011’den bu yana ülkelerinde ortaya çıkan çatışma ortamından kaçarak ‘açık kapı politikası’ çerçevesinde Türkiye’ye sığınan sığınmacıların sayısı sürekli artmakta, aynı zamanda kalma süreleri de uzamakta iken şimdi birde vatandaşlığa alınma çalışmaları yapıldığını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Suriyeli sığınmacıları, zaten bozulmuş ve gittikçe kötüleşen ekonominin üzerinde büyük yük olarak görüyor. Ayrıca  ‘Suriyeliler işimizi elimizden aldı’ diye kızgın.

Yurttaşların Türkiye’de yoksullarımız varken Suriyelilere yardım yapılması hoşuna gitmiyor.

Türkiye’de gerçek işsizlik yüzde yirmilerde iken ve sürekli yükselmeye devam ederken, bırakın vatandaşlığı,  Suriyelilere çalışma izni verilmesini yanlış buluyor.

‘Suriyeli sığınmacılar bulundukları yerlerde şiddet, hırsızlık, kaçakçılık ve fuhuş gibi suçlara bulaşarak toplumsal ahlak ve huzuru bozmakta’  bu durum Türk toplumunu rahatsız ediyor.

“Sığınmacılar, sınır boyunda Suriye topraklarında tampon bölge oluşturularak orada kurulacak kamplarda bakılmalıdır.”

Türk toplumu Suriyeliler ile kültürel olarak aynı olduğumuzu düşünmüyor.

“Suriyeli biri ile komşuluk yapmak istemiyor.”

Vatandaşlarımız, kendi gibi benim ülkem, yurdum, devletim, cumhuriyetim, milletim, bayrağım diyemeyeceklerin, bu değerleri kutsal kabul etmeyeceklerin vatandaşlığa alınmasının büyük sorunlara yol açacağı kanaatinde.

Kendi değerleri için bir şey yapmayanlar Türkiye için neden yapsın, ne kökleri var, ne emekleri düşüncesinde vatandaşlarımız.

Suriyelilere altı yıldır zaten bakıldığını ayrıca vatandaşlığın niye verildiğini sorguluyor.

Türkiye’de 2014’ün ikinci yarısında 1 milyonun üzerine Suriyeli sığınmacı sayısı için an itibariyle 3 milyonun üzerinde  tahminler  yapılmaktadır.

AFAD verilerine bakıldığında   Haziran 2016 itibariyle Türkiye’de barınma merkezlerinde, Suriyeli mülteci sayısı: 256,211 kişi, BM verilerine göre ise;  2, 715,789 kişi olarak belirtiliyor.

AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan  kayıtlı Suriyeli sığınmacı sayısını, 2 milyon 733 bin 784 açıkladı.

İLLERE GÖRE  SURİYELİ SAYISI

1- Şanlıurfa: 401 bin 68 kişi
2- İstanbul: 394 bin 556 kişi
3- Hatay: 386 bin 77 kişi
4- Gaziantep: 325 bin 140 kişi
5- Adana: 150 bin 108 kişi
6- Mersin: 138 bin 632
7- Kilis: 129 bin 211
8- Mardin: 97 bin 759
9- Bursa: 96 bin 825
10- İzmir: 90 bin 607
11- Kahramanmaraş: 84 bin 100
12- Konya: 67 bin 957
13- Ankara: 59 bin 267
14- Kayseri: 49 bin 021

Samsun Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre şu anda Samsun’da 9 bin 119 geçici şartlı mülteci bulunuyor. Son resmi kayıtlara göre 5 bin 600 Iraklı, 2 bin 500 Suriyeli, bulunurken diğer geçici şartlı mülteciler ise Afganistanlı ve İranlılardan oluşuyor. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (13)
Öznur 5 yıl önce
Kimse bu insanları istemiyor neden hala bu konuda ısrar ediyorlar.
Ahmet 5 yıl önce
Istemiyoruz ailece onlari her yeri maf ettiler
Derin 5 yıl önce
Bizim insanımız bu kadar zordayken bunlar ne hakla vatandaş olabilir Türkiye vatandasligi niye bu kadar ucuz niye biz vatandasligi bu kadar kolay verebiliyoruz ben olsam ülkem için kalır savasirdim onlar kaçtı üstelik bize çok zarar verdiler ülkelerine gitsinler
Berna 5 yıl önce
Yazınızda türk vatandaşlarının sorunları çok iyi anlatılmış. Kesinlikle onların Türkiye vatandaşı olmalarını istemiyoruz.
Erkin Cankut 5 yıl önce
Turkiyenin güneyinde bir arap devleti kurulabilir..arap sorunu nurtopu gibi bir sorun kapımıda..
Bekir kekeç 5 yıl önce
Biz NEDEN yarın ne olur demiyoruz,,
Çünkü...
Oyuna geliyoruz,kaybetmek bizde saplantı oldu,dahası KARANLIK
Rasit 5 yıl önce
Istemiyoruz onlari burada aciyorduk ama artik acinma yerleri kalmadi bu kadari fazla tarihe bir bak ey turk almayin bu fellahlari
Mohamed berkel 5 yıl önce
Ben nasıl Türk vatandaşı olrm...........
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın