TAK Örgütü Nedir? Kime Hizmet Ediyor?

İstanbul Beşiktaş’ta dün akşam gerçekleştirilen alçak saldırıyı hangi örgütün yaptığı ortaya çıktı. Bu örgüt kimdir? Bu örgüt Kime çalışır?

Kapsam 11.12.2016, 19:31 12.12.2016, 21:34
TAK Örgütü Nedir? Kime Hizmet Ediyor?
İstanbul Beşiktaş’ta dün akşam gerçekleştirilen alçak saldırıyı hangi örgütün yaptığı ortaya çıktı. 

İstanbul’da  dün akşam yapılan saldırıda 30’u polis 38 kişinin şehit oldu. Bu çifte saldırıyı PKK uzantısı Terör örgütü TAK üstlendi.

TAK ÖRGÜTÜ NEDİR? 

TAK terör örgütü (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) son zamanlarda yaptığı bombalı saldırılarla PKK terörüne destek veren bir örgüttür. Adı Pek duyulmayan terör örgütü “Tak” En son istanbul’da askeri otobüsündeki patlamayı üstlenmişti.

PKK’nin 2003 yılındaki kurulan TAK, PKK içerisinde faaliyet göstermesine rağmen, tamamen bağımsız bir yapı gibi gösterildi. Kürdistan Özgürlük Şahinleri adıyla bilinen ve yaptığı eylemler PKK tarafından üslenilmeyen bu terör oluşumlarının fikir babası ve onay mercii, Cemil Bayik ve Duran Kalkan olduğu bilinmektedir.

Haftalık Focus dergisinin 30 Mayıs 2006 tarihli nüshasında Susanne Gusten imzasıyla yayınlanan bir haberde örgütün PKK ile bağlantısı hakkında bilgi verilmiştir.

TAK kanlı bir terör örgütüdür. Nisan ayında Bakırköy’de 31 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının sorumluluğunu TAK üstlenmiştir.  Gecen yıl Kuşadası ve Çeşme’de düzenlediği ve bir polisin yanı sıra beş turistin hayatini kaybettiği, toplam 34 kişinin yaralandığı bombalı saldırılarıda TAK üstlenmiştir. 

Abdullah Öcalan’a duyulan bağlılığa ilişkin söylemleri vardır. PKK her ne kadar bu örgütle bağlantısı olmadığını iddia etse de sadece kafaları karıştırmaktan öteye geçememişlerdir.

Yakalanan TAK örgütü eylemcileri, PKK tarafından eğitildiğini itiraf etmişlerdir. 
Avrupalıların PKK’ya duyduğu sempatinin kaybolmasını için kurulan yandan çarklı bir örgüttür. Emir ve komuta PKK’dan gelmektedir.

TAK bombacılarını kim eğitiyor?

Şehir eylemleri yapan Kürdistan Özgürlük Şahinleri’nin (TAK) İstanbul ve İzmir’de PKK itirafçıları tarafından eğitildiği ileri sürülüyor. TAK  (Teyrenbaze Azadiya Kürdistan-TAK) tehditler savurarak korku salıyor. Bombalı eylemlerle de bu korkuyu pekiştiriyor. 2004′te kurulduğunu ilân eden ve kendine kısaca TAK adını veren bu terör örgütü, ilk defa Çeşme ve Kuşadası’ndaki patlamalarla gündeme geldi. P

TAK’ın yeni üyeleri daha çok üniversite öğrencileri ve bayanlardan oluştuğu belirtiliyor. Her teröristin, hem görev hem de uzmanlık alanı var. Kimi suikast kimi de bomba düzeneği hazırlama ve patlatma konusunda profesyonel eğitim alıyor. 

Diyarbakır Savcılığı’nın soruşturma dosyasına göre, Kandil Dağı’nda bulunan PKK kampında bomba eğitimi alan yaklaşık 400 terörist, TAK’ı oluşturmuştur. TAK’ın başında PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin de yöneticisi olan Dr.Bahoz Erdal kod adlı Feyman Hüseyin olduğu iddia ediliyor.

PKK’nın yayın organı Mezopotamya Haber Ajansı’na (29 Haziran 2005) konuşan TAK sorumlusu; “Bizim için önemli olan hedeflerimizdir. Orada sivil mi olur, asker mi olur, bürokrat mı olur, sivil gruplar mı olur, bizim için fark etmiyor.”  TAK’ın, PKK’dan ayrılan bir grup değil, terörist PKK’nın bizzat kendisi olduğu kesindir. Bir yandan, çeşitli paravan örgütlerin arkasına sığınarak terör saldırı ve sabotajları gerçekleştiriyor, diğer taraftan barış çağrıları yapıyor. 

İnsanlık suçu işleyen PKK, TAK silahlı –kanlı örgütü kurarak bundan kurtulacağını ve Avrupa’ya yaranacağını sanıyor. İki yüzlü şeytanlar ve insanlık düşmanları tarafından işlenen son toplu cinayetleri de üstlenerek bir kez daha insan olmadıklarını göstermiş bulunmaktadırlar. 

İstanbul Beşiktaş katliamını bir eser olar gören zihniyetin insanlıkla bağdaşır bir yanlarının bulunması mümkün olamaz.
 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)