banner434

Tarihçi Rıdvan Şükür, Şeyh Lütfullah camisini fotoğrafladı

Gebzeli tarihçi Rıdvan Şükür, İsfahan’da, imam meydanında mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çeken Şeyh Lütfullah camisinde fotoğraf çalışması yaptı.   

Kapsam 14.04.2022, 22:13 14.04.2022, 23:01
Tarihçi Rıdvan Şükür, Şeyh Lütfullah camisini fotoğrafladı

Tarihçi Rıdvan Şükür, İsfahan’da, imam meydanında mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çeken Şeyh Lütfullah camisinde fotoğraf çalışması yaptı.   

İran tarihini inceleme gezisine devan eden Gebzeli tarihçi Rıdvan Şükür, İsfahan’da, imam meydanında mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çeken Şeyh Lütfullah camisinde fotoğraf çalışması yaptı.   

İsfahan’da diğer adı Nakş-ı Cihan Meydanı olan İmam meydanın doğusunda yer alan Şeyh Lütfullah camisini gezen Şükür, cami inşasına 1602 yılında başlandığını ve1618 yılında da bitirildiğini, ayrıca burasının Safevi sultanı Şah Abbas tarafından kayınpederi Şii âlimi Lütfullah adına yaptırıldığını söyledi. Safevi mimarisinin başyapıtlarından olan Caminin büyük kubbesini taşıyabilmesi için duvarları 170 cm kalınlığında yapıldığını söyleyen Şükür, Caminin şahsına münhasır özelliklerinden birisinin de iç dizaynda kullanılan çinilerde yer alan mükemmel motifler olduğunu,  ayrıca sure ve dualarda göze hoş gelecek şekilde uyum içinde iç süslemelerde burada kullanıldığını belirtti.  Beyaz ve mavinin renk uyumunu cami içinde en güzel şekilde görüldüğünü de ifade etti.  

Nakşı Cihan meydanında bulunan sarayın ve caminin birlikte inşası Safevilerde dünyevi ve uhrevi duyguları teorik ve pratik olarak birlikte temsil etmektedir. Lütfullah camisi; İran cami mimarisine has özellikler taşımakta ve dışa açık tek cephesi İsfahan İmam meydanına bakmaktadır.    

İsfahan’da bulunan Şükür, imam meydanı ve çevresi başta olmak üzere bütün İsfahan’ı yakından tanımak için adım adım şehri dolaşıyor. Tarihi yerleri ve müzeleri dolaşan Şükür, bol sayıda İsfahan fotoğrafı çekiyor.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)