Alexa

Teravih Nedir? Teravih namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan için bu gece savura kalkıyoruz. Sağlığı elverişli olan Müslümanlar yarın oruç tutacak. Ramazan ayının ilk teravih namazı ise bu akşam başlayacak. "Teravih namazı kaç rekat?" , "Teravih namazında okunacak dualar nedir?" Ayrıca "Tervih namazı nasıl kılınır" vatandaşlar araştırmaya başladı.

Teravih Nedir? Teravih namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan ayı Müslüman âleminin heyecanla beklediği bir aydır. Birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde geçirilen Ramazan ayında camiiler teravih namazı için dolup taşacak. Peki, Teravih namazı nasıl kılınır ve kaç rekât? Teravih namazında hangi dualar okunur? Vatandaşlar senede bir ay kılınan teravih namazı için ayrıntılarını öğrenmek istiyor.

TERAVİH NEDİR?

Teravih, Arapça tervîha kelimesinin çoğludur. "rahatlatmak, dinlendirmek" gelen Teravih Namazı Ramazan ayına mahsus bir namazdır. Yatsı namazından sonra kılınan Teravih Namazı sünnet namazın her dört rekatının sonundaki oturuş, tervîha olarak adlandırılmış, sonradan bu kelimenin çoğulu olan teravih kelimesi ramazan gecelerinde kılınan nâfile namazın adı olmuştur.

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILANACAK?

Tervih Namazı, Ramazan'ın ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacaktır. Müslümanlar için önemli aylardan biri olan ramazan ayının ilk orucu için 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece sahura kalkılacak.Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27'nci gecesine denk gelen 31 Mayıs'ta idrak edilecek.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Teravih namazı, yirmi rekattan ibaret sünnet namazıdır.  Hz. Peygamber, teravih namazını birkaç gece dışında sürekli olarak tek başına kılmış ve arkadaşlarını "Kim ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır" diyerek bu namaza teşvik etmiştir (Buhârî, "Salâtü't-terâvîh", 1; Müslim, "Salâtü'l-müsâfirîn", 174).

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Her Müslüman teravih namazı Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Teravih namazı yirmi rekâttır. Oruç tutamayan kimselerin teravih namazını kılmalarının da sünnet olduğu belirtilir. Unutulmamalıdır ki Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman, 27) Teravih namazı, yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. 

Namaz kıldıracak imam: "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar. İmam'ın arkasında kılan cemaat da "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder.  imamın tekbirinden sonra "Allahü Ekber" diyerek tekbir alınarak  eller bağlanır. Ardından imam ve cemaat gizlice "Sübhâneke duası" okur. Sübhaneke'nin okunması ardından (cemaat ayakta başka bir şey okumaz), imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek'ata kalkılır. Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur. Bu oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ile Rabbenâ " dualarını okuyarak selâm verirler.

Böylece iki rek'at kılınmış olur. Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır. Bundan sonra üç rek'atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 19:16
YORUM EKLE

banner325