Toz Polimer Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kapsam 23.06.2021, 23:33
Toz Polimer Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Toz Polimer Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polimer, en temel anlamı ile çok sayıda molekülün kimyasal bağlarla düzenli bir biçimde bir araya getirilmesiyle oluşmuş zincir yapılı kimyasal bileşikler olarak ifade edilir. Polimerler organik ya da sentetik uzun zincirli bir yapıya sahiptir. Günlük hayatın birçok noktasında karşınıza çıkan polimerler aynı zamanda toz şekliyle de kullanıma sunulur.

Gün içinde rutin olarak kullandığınız birçok kimyasal ve kozmetik ürünün içerisinde toz polimer görmeniz mümkündür. Genel olarak polimerler kozmetik, şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan gerekli bileşenlerden biridir.

Birçok ürünün yapım aşamasında ve birleşmesinde toz polimer desteğine ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak toz polimerin sıklıkla kullanıldığı alanların başında kozmetik ve kimyasal üretimi yer alır. Toz polimerler çoğunlukla gıda (nişasta, jelatin, sakız vb.), plastik (şişe, oyuncak, ambalaj), kumaş ve ayakkabı yapımı gibi alanlarda karşınıza çıkabilmektedir.

Polimerler birçok hale girebilen ve çeşitli özellikler sunan bileşenlerden biridir. Polimerler katı, sıvı ya da çözelti halinde bulunabilmektedir. Polimerlerin bu kadar çeşitli hallerde bulunması mekanik, fiziksel ya da yapısal özelliklerinden kaynaklanabilir.

Toz polimerler çoğunlukla çimento esaslı ürünlerde harcın yapıştırma özelliği göstermesini sağlayan bir ürün olarak karşınıza çıkar. Toz polimerle işlem yaptığınız üründe yüksek su direnci, yapışma özelliği ve çalışma kolaylığı gibi ayrıntılara sahip olabilirsiniz. Üstün yapışma özelliği sunan toz polimerler sayesinde çeşitli inşaat ve tadilat işlemlerinde bu üründen yardım alabilirsiniz.

Toz polimerin kullanıldığı sektörler şöyle sıralanabilir; 

Yapı kimyasalları

Gıda

Kozmetik

Madencilik

Petrokimya

Yalıtım işlemleri

Toz Polimer Özellikleri Nelerdir?

Toz polimer harç, yapışma, kırılma mukavemeti, aşınmaya karşı yüksek dayanıklılık özelliği ile boya kimyasalları ve günlük kullanımda geniş bir yer kaplar.

 Toz polimer kullanılan harçlarda ürün yapısının mekanik özelliklerini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kullanılan ürünlere elastikiyet özelliği de kazandırır.

Yüksek performanslı bir yapıştırma elde etmek için gereken her şey toz polimer içeriğinde standart olarak yer alır. Son derece uyumlu olan toz polimer sayesinde inşaat ortamındaki birçok yapıştırma işlemini daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Düşük sıcaklıkta dahi toz polimer ile yüksek mukavemet elde edebilirsiniz.

Toz polimer başta olmak üzere ihtiyacınız olan tüm yapı kimyasalları ve daha fazlasına www.kimteks.org aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)