TRT'ye Öneri: 'Kutlu Zafer Bakü' veya Bakü'nün Fethi Dizisi Yapın!

Araştırmacı Yazar Aynur Talıblı, TRT'ye seslenerek 'Kutlu Zafer Bakü' Dizisi Yapılmasını isteyerek; "Kutlu Zafer Bakü veya 'Bakü'nün Fethi' isimli bir TRT dizisinde konu edilmesi ve yayınlanmasının çok gerekli olduğunu düşünüyor ve rica ediyoruz. " dedi.

Kapsam 14.09.2020, 10:56
TRT'ye Öneri: 'Kutlu Zafer Bakü' veya Bakü'nün Fethi Dizisi Yapın!

Tarih ve Medeniyet Araştırmacısı Yazar Aynur Talıblı "Kutlu Zafer Bakü" veya “BAKÜ`NÜN FETHİ” isimli bir TRT dizisi yapılmasının yayınlanmasının çok gerekli olduğunu düşündüğünü ve rica ettiğini söyledi. Talıblı, "Türk şehri Bakü`de kahraman Kafkas Türk İslam Ordusu şehitlerinin kanlarıyla yazdıkları zaferi yeni nesil ve tüm dünya duymalıdır." dedi.

"Türk'ün şanlı tarihine kanlarıyla zaferler yazan, Türk İslam ülküsünü yüce tutan, kalbindeki Allah aşkı ve vatan sevgisiyle düşmanı Türk'ün toprağında barındırmayan kahramanlarımız her zaman bizim gurur kaynağımız olmuşdur. Fatih Sultan Mehmet Han Gazi’ye atfedilen “Türk olmak zordur, çünkü dünya ile savaşırsın, Türk olmamak daha zordur, çünkü Türk ile savaşırsın.” sözleri aslında tarihimizin özetidir diyebiliriz. " diyerek, Tek Türk ulusudur ki,asla sömürgecilik ve faşistlik gibi bir kara lekeyi tarihinin sayfasına yazmadığını, Türk'ün eli asla masumun kanına bulaşmadığını belirterek, "Bugün eğer tarihimizle gurur duyuyorsak bunu asil atalarımızın kalblerindeki Allah aşkına ve vatan sevgisine borcluyuz. İşte bu aşkın ve sevginin gücüyle atalarımız hain-yağı düşmanı yenmişlerdir." dedi.

"Ben bu makalemde TRT'ye sesleniyor ve bir Azerbaycan'lı Oğuz Türk kızı olarak Azerbaycan Türkleri ve Anadolu Türklerinin ortak zaferi olan "Kutlu Zafer Bakü'' isimli bir dizi yapmalarını rica ediyorum"

Bu makaleyi yazmamın bir sebebi olduğunu ifade eden Aynur Talıblı, "Bu yakınlarda son bölümü yayınlanan İrak'da olsada gönülümüzden ırakda olmayan Kut'dakı Kutlu Türk zaferini bizlere anlatan TRT dizisi "Kutlu Zafer" veya ilk adıyla 'Mehmetçik Kut'ül Amare'ni', 'Diriliş Ertuğrul'u, 'Payitaht Abdulhamid'i , 'Kuruluş Osman'ı izlerken bu makaleyi yazmak kararını aldım. Öncelikle "Diriliş Ertuğrul'', 'Kutlu Zafer' gibi tarihimizle ilgili böyle güzel diziler yapıp yayınlayan TRT'ye özellikle teşekkür ederim. Bu diziler sayesinde yeni nesil Türk gençliğinin tarihimize ilgisi artıyor,özünü tanıyor ve zaferlerimizle gurur duyuyorlar. Ben bu makalemde TRT'ye sesleniyor ve bir Azerbaycan'lı Oğuz Türk kızı olarak Azerbaycan Türkleri ve Anadolu Türklerinin ortak zaferi olan "Kutlu Zafer Bakü'' isimli bir dizi yapmalarını rica ediyorum." dedi. Makalenin tamamı şöyle: TRT'ye Sesleniyorum; 'Kutlu Zafer Bakü' Dizisi Yapılmalı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)