Turan ülkesinin nazlı çiçeği, Ay yüzlü Türk kızı Aybüke öğretmen

Aybüke, Türkler tarafından fazlasıyla kullanılan isimler arasında yerini aldığını belirten Aynur Talblı," İyi huylu insanlar olmalarının yanında merhametli ve çok şefkatlidirler. İşte kahraman öğretmenimiz Aybüke Yalçın da merhameti ve şefkatli olduğu için öğretmen olmayı geleceğimiz olan çocuklarımızı eğitmeyi seçmişti." dedi.

Kapsam 12.06.2020, 00:32 12.06.2020, 01:37
Turan ülkesinin nazlı çiçeği, Ay yüzlü Türk kızı Aybüke öğretmen

Araştırmacı Yazar Aynur Talıblı yeni yazısında, "Ay Yüzlü Türk Kızı" başlığı altında, Aybuke isminin anlam ve önemini yazarken, "Ay yüzlü Türk kızı Aybüke öğretmen ömrünün baharında, kutlu ülküsünün uğrunda 23 yaşında Türk İslam düşmanlarının kölesi olarak hizmet gören kanı bozuk soysuz, yurtsuz , vatansız "hdpkk"lı alçak, faşist teröristlerin saldırısı sonucunda 9 Haziran 2017 yılında şehit olmuştur." dedi.

Türkçede Aybüke isminin çok derin anlamı olduğunu belirten Aynur Talıblı, "Türk yurdunu, obasını koruyan erler, yiğitler, kağanlar ve hanımlar-hatunlar var oldukça, Türk yurdu daima var olacak. Muasır çağımızda da bu inancı kendine kılavuz eden, ülkü edinen yüzlerce, binlerce, milyonlarca bilinen ve bilinmeyen kahraman soydaşlarımız, kandaşlarımız vardır. İşte öğretmen şehidimiz Aybüke Yalçın da böyle kahramanlarımızdan birdir. Türk destanlarında sema (gök) cisimleri , ay, güneş, yıldız çokça geçer. Bu köklerden türeyen kelimeler de eski Türkler tarafından fazlasıyla kullanılan isimler arasında yerini almaktadır. Aybüke ismi de böyledir. Tam bir Türk kökenli isimdir. Bu sebepten eski Türklerde sıkça kullanılmış, kız çocuklarına "AYBÜKE" ismi verilmiştir. Anlamı ay ışığı, ay gibi parlak, ay yüzlü, ay benizli, akılı, zeki olarak bilinir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde Ay gibi güzel, el değmemiş olarak tanımlanır. Sözlükte Aybike olarak geçer. Türkçe kökenli olduğu da belirtilir." dedi.

Aynur Talıblı makalesinde şunları söylüyor;

İsminin Aybüke olarak konulmasının sebebi 

Aybüke Yalçın. Ailesinin ona bu güzel ismi koymasının hikayesini duyunca çok duygulanmış, etkilenmiştim. Azerbaycanlı Oğuz Türk kızı olarak Aybüke öğretmenin kendisine duyduğum minnet hissini saygıyı değerli annesi Zehra ve Babası Sadık Yalçın'a karşı da duyduğumu belirtmek isterim. Böyle ki babası kızlarına Aybüke isminin verilmesi kararını almalarıyla ilgili bir haber kanalında bunları söylemiştir:

"Aybüke'nin ismi kültürümüzün içinde Türk tarihinin içinde olan bir isim. Biz de yetiştiğimiz aile kültürü ve genel Türk İslam kültürü içinde Aybüke isminin var olduğunu biliyoruz. Fakat isminin Aybüke olarak konulmasının sebebi, 1993 yılında Rusların desteğiyle Ermenilerin Azerbaycan'da planlı bir şekilde yapmış oldukları katliamların neticesinde bir çizgi film ele alındı. Azerbaycan'ın kırsal bir köyünde geçen olay anlatılıyor. Rusların uçaklarla attığı bebek görünümlü bombalar minik çocuğun dikkatini çekiyor. Küçük Azerbaycan Türk'ü çocuk bebeği bir hevesle eline alıyor ancak bomba olduğu için patlıyor. Bu çizgi filmden etkilendik, özellikle annesi. Ve böyle karar verdik. Türk tarihinde de çokça Aybüke adı geçiyor "Azerbaycan Türk'ünün canını yakan bu yarayı derinden his ederek kızlarına Aybüke ismini koymuşlar. Böylesine asil, Türk-İslam kültürüne, tarihine bağlı bir ailenin kızıydı şehit öğretmenimiz Aybüke.

Kozluk Devlet Hastanesinde şehit olmuştur

Öğretmen olmak, vatanına, milletine hizmet etmek aşkıyla yaşayan güzel yüzlü, yürekli öğretmenimizin tayini Batman'ın Kozluk ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne çıkmıştı .Babası "Kızım istersen gitmeyebilirsin, bir sonraki atama dönemini bekle" dediğinde hiç çekinmeden tereddüt etmeden "'Babacığım, kutlu bayrağımızın, Türk bayrağının dalgalandığı her yer vatanımdır diyen sensin, bize öğreten sensin, oradaki öğrencilerin, çocukların eğitimciye ihtiyacı yok mu?' diye sormuştu babasına. Babası da "O zaman hayırlı, uğurlu olsun hep beraber gidiyoruz." demiş. Ama maalesef 9 Haziran 2017'de Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına yönelik "HDPKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, karne dağıtım töreninin ardından evine giderken ağır yaralanmış, kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesinde şehit olmuştur..... DEVAMI İÇİN TIKLA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)